ISW: Kreml chce przyłączyć do Rosji obwód charkowski lub jego część. Pokazano już nowy "herb"

Rosja chce zaanektować część lub całość terytorium obwodu charkowskiego - przewidują eskperci z Instytutu Studiów nad Wojną. Jak wskazuje ISW, władze okupacyjne pokazały nowy "herb" regionu, który symboliką nawiązuje do carskiej Rosji.

W piątek kremlowska propagandowa agencja RIA Novosti poinformowała o "wyborze nowego herbu" dla obwodu charkowskiego. Widać na nim m.in. dwugłowego orła (obecnie herb Federacji Rosyjskiej), pośrodku którego znajdują się symbole Charkowa - róg obfitości i kaduceusz. 

Władze okupacyjne pokazały "herb" Charkowa. Podolak: Oskubany kurczak

"Dwugłowy orzeł jest symbolem przynależności obwodu charkowskiego do rosyjskich ziem" - napisała RIA.

Zobacz wideo Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Do "herbu" wymyślonego przez władze okupacyjne odniósł się doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Stwierdził, że "Moskwa nie ma pojęcia o Charkowie, myśląc, że kogoś tam można złamać". "Ukraina ma jedno godło - trójząb. Rosyjskiego 'oskubanego kurczaka' nigdy tam nie będzie" - napisał.

ISW: Kreml zamierza zaanektować część lub całość obwodu charkowskiego

"Wspierane przez Rosję władze okupacyjne w obwodzie charkowskim stwierdziły, że obwód jest 'niezbywalną częścią rosyjskiej ziemi', wskazując, że Kreml prawdopodobnie zamierza zaanektować część lub całość regionu" - czytamy w analizie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Eksperci zwracają uwagę, że grafika nawiązuje do XVIII-wiecznego herbu Charkowa. Miałoby to być według okupantów symbolem "historycznych korzeni obwodu charkowskiego jako niezbywalnej części Rosji". 

Ministerka pokazała środkowy palec tłumowi na Downing StreetWielka Brytania. Nowa ministerka pokazała tłumowi środkowy palec

Jak czytamy w analizie, "szybkość powołania przez rząd okupacyjny administracji cywilnej", a także wprowadzenie stanu wojennego, świadczy o tym, że Kreml "agresywnie dąży do legitymizacji i konsolidacji" okupacyjnych rządów. 

"Wyraźne wykorzystanie przez władze okupacyjne obwodu charkowskiego obrazów i retoryki imperialnej Rosji, która jasno wskazuje aneksję, zamiast używania obrazów i retoryki wspierającej ustanowienie 'republiki ludowej', wzmacnia wcześniejszą ocenę ISW, że Kreml ma szersze cele terytorialne niż zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego czy nawet utrzymanie południa Ukrainy" - podaje ISW.

Brytyjski wywiad: Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad trasą z Doniecka do Charkowa

Rosja kontynuuje ostrzały artyleryjskie w rejonie Słowiańska w obwodzie donieckim - poinformował w niedzielę rano brytyjski wywiad wojskowy. Ataki przeprowadzane są z okolic Izjumu w obwodzie charkowskim i Lisiczańska - w ługańskim.

Zniszczenia po ataku na Czasiw JarAtak na Czasiw Jar. Zginęło 15 osób. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa

Rosjanie prawdopodobnie przejęli niewielką część terenów w pobliżu Popasnej w obwodzie ługańskim - podają Brytyjczycy. Jak dodają, ostrzały z rejonu Izjumu prowadzone są w stronę miejscowości wzdłuż drogi krajowej E40 z Doniecka do Charkowa. Brytyjski wywiad wojskowy podaje, że przejęcie kontroli nad tą trasą jest ważnym celem dla Rosjan, by zajmować kolejne części obwodu donieckiego.

Więcej o: