Ministrowie Jeremy Hunt i Sajid Javid chcą zastąpić Borisa Johnsona. W wyścigu już ośmiu kandydatów

O fotel szefa brytyjskiej Partii Konserwatywnej zawalczą Grant Shapps, minister transportu i Nadhim Zahawi, minister finansów. Łącznie w sobotę czterej politycy oświadczyli, że będą ubiegać się o stanowisko.

Oprócz Nadhima Zahawiego i Granta Shappsa swoje kandydatury przedstawili byli ministrowie zdrowia Jeremy Hunt oraz Sajid Javid - podaje Sky News. Liczba osób, które zawalczą o przewodnictwo nad Partią Konserwatywną oraz urząd premiera wzrosła do ośmiu.

Zobacz wideo Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Wielka Brytania. Kolejne kandydatury w walce o fotel szefa Partii Konserwatywnej

Wcześniej swoje kandydatury zgłosili były minister finansów Rishi Sunak, szef komisji spraw zagranicznych w Izbie Gmin Tom Tugendhat, a także prokuratorka generalna Anglii i Walii Suella Braverman i była wiceministerka ds. równych szans Kemi Badenoch. 

Jako potencjalnych kandydatów wymienia się szefową brytyjskiej dyplomacji Liz Truss, byłą wiceministerkę obrony Penny Mordaunt. 

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne Ukraina. Rosjanie prowadzą ciężki ostrzał na całej linii frontu. Są zabici i ranni

Z ubiegania się o stanowisko zrezygnował Ben Wallace, minister obrony. Wallace był uznawany za faworyta wyścigu. 

W czwartek Boris Johnson ogłosił, że poda się do dymisji. Jak powiedział, do czasu wyłonienia nowego lidera, pozostanie na stanowisku. Johnson podjął tę decyzję po wali odejść z rządu. Była ona spowodowana m.in. sprawą nominacji posła Partii Konserwatywnej Chrisa Pinchera na funkcję parlamentarzysty odpowiedzialnego za kontrolę dyscypliny głosowań. W czerwcu zrezygnował z tego stanowiska, gdy wyszło na jaw, że były kierowane wobec niego wcześniej oskarżenia związane z molestowaniem.

Premier Boris Johnson początkowo utrzymywał, że wskazując Pinchera na partyjną funkcję nic o tym nie wiedział, a tę informację powielali jego ministrowie. Później jednak okazało się, że Johnson tę wiedzę miał, a mimo to Pincher uzyskał jego przychylność.

Witamina D Brał dziennie 20 preparatów z witaminą D. Fatalne skutki przedawkowania

Więcej o: