Ukraina. Rosjanie prowadzą ciężki ostrzał na całej linii frontu. Są zabici i ranni

W przeciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły ciężkie ataki rakietowe na całej linii frontu w południowej i wschodniej części Ukrainy. W ich wyniku zginęło przynajmniej sześć osób, a dziesięć zostało rannych.

Jak przekazał szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cztery osoby zginęły w wyniku ostrzału miasta Siewiersk. Atakowane były również okolice Drużkiwki i Konstantynówki.

Według Kyrylenki co najmniej jedna osoba zginęła w Marijance. Z kolei w okolicach Krasnohoriwka w wyniku walk zginęła jedna osoba a trzy zostały ranne. W mieście uszkodzona została także mleczarnia i fabryka mebli.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali Charków, Mikołajów i Krzywy Tóg

Podczas ostatniej doby ostrzelano również Charków, Mikołajów i Krzywy Róg. W drugim największym mieście Ukrainy rosyjskie rakiety trafiły w dzielnice mieszkalne. Jak poinformował Ołeh Syniehubow, szef władz obwodu charkowskiego troje cywilów trafiło do szpitala. Dodał, że kolejnych czworo rannych opatrzono na miejscu. Według Syniehubowa pod rosyjską okupacją znajduje się obecnie 30 proc. obszaru obwodu. 

W Krzywym Rogu w wyniku ostrzału zginęły dwie kobiety. Trzy zostały ranne. W obwodzie chersońskim ostrzeliwano gminę wełykoołeksandrowską. Jak podały władze obwodowe, w tym regionie nie ma prądu wody, gazu i internetu.

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosjan? Pytamy eksperta

Ukraina. Rosjanie w obwodzie chersońskim niszczą uprawy

Chersońska policja poinformowała w mediach społecznościowych o wszczęciu postępowania karnego w sprawie niszczenia plonów w obwodzie.

Jak napisano, w obwodzie okupanci celowo niszczą plony oraz ostrzeliwują grunty rolne. "Codziennie dochodzi do pożarów na dużą skalę, spłonęły już setki hektarów zbóż, jęczmienia i innych upraw, płoną też lasy" - czytamy we wpisie na Facebooku.

"W związku z ciągłym ostrzałem jest niezwykle trudno gasić takie pożary. Poza tym na ziemiach okupowanych Rosjanie celowo nie pozwalają na ich gaszenie" - dodano.

Wyspa Węży wyzwolona. Statki mogą korzystać z kanału Bystre

Ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury poinformowało natomiast, że w związku z wyzwoleniem Wyspy Węży statki transportujące produkcję rolną mogą korzystać z kanału Bystre w ukraińskiej części delty Dunaju.

"Biorąc pod uwagę uwolnienie od rosyjskich wojsk Wyspy Węży i nagromadzenie dużej liczby statków oczekujących na przepłynięcie przez kanał Sulina, statki transportujące produkcję rolną mogą wykorzystywać kanał Bystre głębokowodnego toru Dunaj-Morze Czarne" - napisał resort na Facebooku.

Siergiej Ławrow podczas szczytu G20, 9 lipca 2022 r.Ławrow mówił, że "Zachód nie chce negocjacji". Blinken o szczegółach

Pod koniec czerwca Rosjanie wycofali się z Wyspy Węży. Poinformował o tym wówczas Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Dodał, że jest to wynik udanej ukraińskiej operacji wojskowej.

Wyspa zyskała rozgłos dzięki jej obrońcom, którzy w pierwszych dniach rosyjskiej agresji z poświęceniem odpierali ataki Rosjan. Gdy dowództwo rosyjskiego krążownika, bombardującego samotną placówkę zażądało kapitulacji, obrońcy udzielili niecenzuralnej odpowiedzi, którą powtórzyły media na całym świecie. Zdanie stało się symbolem ukraińskiego oporu wobec Rosjan. Pojawiało się na koszulkach, plakatach, było malowane na ukraińskim sprzęcie wojennym. Poczta Ukrainy poświęciła obrońcom wyspy okolicznościowy znaczek.

Więcej o: