Wojna w Ukrainie. Ukraińscy żołnierze zaminowują część granicy z Białorusią

- Każdego dnia nasi obrońcy poprawiają wyposażenie inżynieryjne stanowisk obronnych. Minujemy niebezpieczne tereny i stawiamy bariery inżynieryjne - powiedział naczelnik sztabu operacyjnego Ukrainy generał Serhij Najew. Dodał, że Państwowa Służba Graniczna Ukrainy zabezpiecza granicę państwową na wszystkich zagrożonych odcinkach.

Generał Najew zaznaczył, że podstawowym celem prac inżynieryjnych jest zapewnienie bezpieczeństwa granic Ukrainy. - Ta praca, wykonywana sumiennie przez wszystkie formacje sił zbrojnych, a także inne państwowe organy, daje nam pewność, że linie obrony będą dobrze umocnione i nie do przejścia dla przeciwnika - mówił.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Kilka dni temu ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że agresja od strony Białorusi jest możliwa, lecz na razie mało prawdopodobna. Na granicy z Ukrainą Białoruś utrzymuje siedem batalionów wojska, co zmusza Ukrainę do utrzymywania części sił na tym kierunku.

Na terenie Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia pilotów

Jak poinformował portal Bielsat, w Białorusi w ciągu kilku ostatnich tygodni zaobserwowano wzrost liczby szkoleń lotniczych na lotniskach wojskowych.

- W Baranowiczach piloci myśliwców ciągle trenują: starty z osprzętem bojowym, ostry start i szybkie wznoszenie. Od 16 czerwca na lotnisku odbywają się cyklicznie desantowania szkoleniowe ze śmigłowca Mi-8 białoruskich sił powietrznych. Zwykle miało to miejsce kilka razy w roku, ale trzy tygodnie temu już przekroczono ich roczną normę - napisano w jednym z cytowanych raportów.

Zobacz wideo Cichanouska: Nie może być wolnej Białorusi bez wolnej Ukrainy

Wojskowi monitorujący sytuację w Białorusi zwracają również uwagę na nietypowe ćwiczenia w szczególności na lotnisku Moczuliszcze (w rejonie mińskim). Od początku lipca również na lotnisku w Bobrujsku (w środkowej części Białorusi) dwukrotnie odbywały się szkolenia desantowe. Wznowienie lotów szkoleniowych odnotowuje się również w Łunińcu i Lidzie.

Wojna w Ukrainie. Rosja będzie rozmieszczać "Iskandery" na terenie Białorusi

Zastępca kierownika głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego armii ukraińskiej generał Ołeksij Hromow poinformował z kolei, że Białoruś przekazała w czwartek armii rosyjskiej bazę wojskową Ziabrauka pod Homlem i rozpoczęła przygotowania dla rozmieszczenia rosyjskiego kompleksu rakietowego "Iskander" 60 kilometrów od Mińska.

Mówił też, z udziałem białoruskiego KGB na Białorusi odbywa się rekrutacja byłych wojskowych do prywatnej rosyjskiej firmy "Liga", w celu ewentualnego wysłania ich na ukraiński front. Ołeksij Hromow dodał, że w najbliższym czasie białoruscy wojskowi będą szkolić się w akademii wojskowo-kosmicznej w Moskwie.

Mapa wschodniej Ukrainy - https://liveuamap.com/Brytyjski wywiad: Rosjanie zwożą przestarzały sprzęt na granicę z Ukrainą

Ukraina. Szkolenia wojskowe dla cywilów

Tymczasem w stolicy Ukrainy Kijowie rozpoczęły się szkolenia wojskowe dla cywilów. W pierwszej kolejności są przeznaczone dla pracowników zakładów użyteczności publicznej oraz pracowników administracji publicznej.

Zajęcia obejmują: szkolenie ogniowe, pierwszą pomoc, umiejętności saperskie, obronę przed zagrożeniem radiologicznym i chemicznym, obronę cywilną.

Mer miasta Witalij Kliczko powiedział, że w kolejnych odstępach czasu na ćwiczenia będą zapraszani wszyscy chętni. Oprócz tego w Kijowie władze stolicy planują rozszerzyć program szkolenia w zakresie oporu i przygotować szkolenia dla wszystkich kategorii cywilów, w tym kobiet, studentów i uczniów szkół średnich.

Więcej o: