Niemcy. Frank-Walter Steinmeier miał "strofować" Zełenskiego. "Za kulisami padły ostre słowa"

Prezydent Niemiec miał zwrócić się do prezydenta Ukrainy z żądaniem wyjaśnień w sprawie odwołania jego wizyty w Kijowie. Kryzys "został zażegnany" dopiero 30 czerwca.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier "zganił" przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za zablokowanie jego przyjazdu do Kijowa - ustalił hamburski tygodnik "Der Spiegel". W kwietniu prezydent Steinmeier chciał udać się z wizytą do Ukrainy, ale jej władze miały odrzucić jego propozycję.

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania

Wojna w Ukrainie. Według "Der Spiegel" prezydent Niemiec "strofował" Zelenskiego

Tygodnik "Der Spiegel" donosi, że w kwietniu zakulisowe relacje między Berlinem a Kijowem były bardziej "zatrute" niż się wydawało. Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Frank-Walter Steinmeier miał się wyprzeć zarzucanych mu prorosyjskich afiliacji i wyrazić oburzenie wobec rzekomego zablokowania jego wizyty w Kijowie.

"Na początku maja media pisały o dobrej i konstruktywnej rozmowie przywódców Niemiec i Ukrainy. Za kulisami padły jednak ostre słowa, zwłaszcza z ust prezydenta Steimeiera, który mówił o niebywałym dyplomatycznym afroncie" - czytamy.

Przeczytaj więcej informacji z Niemiec na stronie głównej Gazeta.pl.

Rosja gromadzi wojsko na lotnisku w BiałorusiRosja gromadzi sprzęt, Białoruś udostępniła swoje lotnisko [ZDJĘCIA]

13 kwietnia gospodarz Zamku Bellevue chciał pojechać wraz z prezydentem Andrzejem Dudą do Kijowa, ale tamtejszy rząd dał do zrozumienia, że nie jest mile widziany. Frank-Walter Steinmeier uchodzi nad Dnieprem za orędownika budowania powiązań biznesowych z Moskwą. W funkcjach asystenta byłego kanclerza Gerharda Schrödera i szefa MSZ był jednym z głównych architektów projektu Nord Stream 2.

Dziennikarze "Spiegla" dodają, że kryzys dyplomatyczny został zażegnany i przypominają, że 30 czerwca prezydenci Niemiec i Ukrainy telefonicznie omówili szczegóły spotkania w Kijowie.

Od lewej: Aidan Aslin, Saadoun Brahim i Shaun PinnerBrytyjczycy skazani. Okupacyjne władze chcą wykonywać karę śmierci

Więcej o: