Rosja. Siedem lat kolonii karnej za wypowiedź o wojnie w Ukrainie. To pierwszy tego typu wyrok

60-letni Aleksiej Gorinow, członek rady miejskiej Moskwy, został w piątek skazany na siedem lat kolonii karnej za słowa o wojnie w Ukrainie. To pierwszy wyrok w Rosji wydany na podstawie przepisów o wojennej cenzurze. O uwolnienie polityka zaapelowało Amnesty International.

Członek rady miejskiej Moskwy Aleksiej Gorinow został w piątek 8 lipca skazany na siedem lat kolonii karnej na mocy ustawy o "rozpowszechnianiu fałszywych informacji o wojsku", która została uchwalona przez Rosję jeszcze w marcu. 

Zobacz wideo Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Rosja. Aleksiej Gorinow skazany na siedem lat kolonii karnej. Za słowa o wojnie w Ukrainie

60-letni Gorinow jest z wykształcenia prawnikiem. Jak podawało niedawno "The Moscow Times" mężczyzna został aresztowany pod koniec kwietnia za "świadome rozpowszechniania fałszywych informacji" na temat rosyjskiej armii. Jak czytamy, prokuratura zarzuciła Gorinowi "podważanie autorytetu Sił Zbrojnych" oraz "nienawiść polityczną". Mężczyzna jeszcze w marcu wypowiedział się na temat ataku Rosji na Ukrainę, kwestionując organizację konkursu plastycznego dla dzieci w swoim okręgu wyborczym, gdy w Ukrainie "codziennie umierają dzieci" - czytamy. Sesja została nagrana i udostępniona na YouTubie.

W piątek, jak przekazał dziennik, sąd skazał Gorinowa na siedem lat kolonii karnej. Mężczyzna nie przyznał się do winy, w sądzie trzymał plakat z napisem: "Czy nadal potrzebujesz tej wojny?". Wsparcie dla radnego wyraziło wielu działaczy i dziennikarzy. Opozycjonista Ilja Jaszin, który aktualnie odbywa 15-dniowy wyrok za "zdyskredytowanie" rosyjskiego wojska, wyraził "przerażenie" skazaniem Gorinowa. 

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mężczyzna ustawia rosyjską flagę narodową na balkonie bloku w Łysyczańsku, który jest obecnie pod kontrolą rządu tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (zdjęcie ilustracyjne)Jakie będą kolejne kroki Rosjan? "Staną przed dylematem - Krym czy Donbas"

Amnesty Internetional interweniuje w sprawie wyroku członka rady miejskiej Moskwy

Międzynarodowa organizacja obrońców praw człowieka Amnesty International wezwała Kreml do natychmiastowego uwolnienia polityka. To pierwszy wyrok w Rosji wydany na podstawie przepisów o wojennej cenzurze.

Według obrońców praw człowieka akt oskarżenia i wyrok sądu są "nieludzkie" i niezgodne z międzynarodowymi normami. - Wyrok jest szokującą rozprawą z osobą, która wyraziła swój pogląd - stwierdził przedstawiciel Amnesty International na Rosję i kraje Azji Borys Millar. W Rosji prowadzonych jest ponad 60 podobnych postępowań karnych. Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Dziennikarka Marina Owsiannikowa z antywojennym plakatemBerlin. "Die Welt" rezygnuje ze współpracy z rosyjską dziennikarką

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: