Estonia. Jest porozumienie ws. utworzenia nowej koalicji. Premierka Kaja Kallas poda się do dymisji

Premierka Estonii Kaja Kallas zamierza podać się do dymisji. Partia Reform, której przewodniczy szefowa rządu, osiągnęła porozumienie w kwestii sformowania nowej koalicji.

Rezygnację z funkcji szefowej rządu Kaja Kallas zapowiedziała w rozmowie z estońskim portalem internetowym Deli. Premierka powiedziała, że poda się do dymisji, aby później mogła ją ponownie powołać na to stanowisko nowa większość parlamentarna.

Zobacz wideo Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Estonia. Porozumienie ws. koalicji

Nową koalicję rządową mają tworzyć trzy ugrupowania: Partia Reform, Ojczyzna i centrolewicowa Partia Socjalistyczna. Na początku czerwca prezydent Estonii Alar Karis, na wniosek Kai Kallas, odwołał siedmiu ministrów Partii Centrum. Szefowa rządu postanowiła zerwać współpracę z tym ugrupowaniem, gdyż postanowiło ono zablokować rządowy plan reformy szkolnictwa.

W piątkowym komunikacie podkreślono, że celem nowej większości rządowej jest zwiększenie bezpieczeństwa Estonii oraz zaufania społecznego w obliczu rosnącej inflacji oraz kształcenie dzieci w wieku przedszkolnym po estońsku. Nowa koalicja będzie dysponować 56 mandatami w parlamencie liczącym 101 deputowanych.

Obezwładnienie mężczyzny, który zastrzelił byłego premiera JaponiiŚmierć Shinzo Abe. Zamachowiec miał planować atak na przywódcę religijnego

3 czerwca Kaja Kallas zdymisjonowała siedmiu ministrów Partii Centrum. Konflikt między koalicjantami był związany z ustawą w sprawie zasiłków. Przyjęcie ustawy oznaczałoby koszty dla państwa w wysokości 300 mln euro w przyszłym roku.

OSW: Centryści byli niezadowoleni z pozycji w rządzie

Propozycje poparła Partia Centrum. Bartosz Chmielewski z Ośrodka Studiów Wschodnich zwraca uwagę w analizie, że "Centryści od dłuższego czasu byli niezadowoleni ze swojej pozycji w rządzie i wszystko wskazuje na to, że zależało im na rozegraniu sporu w taki sposób, żeby to partia premier Kallas zadecydowała o rozpadzie koalicji". "Część z nich uważała, że ich rola - mimo równego podziału ministerstw - jest marginalizowana. W partii już od nawiązania współpracy z reformistami w styczniu 2021 r. funkcjonowała frakcja sprzeciwiająca się jej. Ważnym czynnikiem są też osobiste ambicje przewodniczącego Jüriego Ratasa (premier w latach 2016–2021, obecnie przewodniczący parlamentu), który chciałby ponownie objąć ster rządu" - zauważył ekspert. 

Ukraińskie wyrzutnie HIMARS w akcjiBędą kolejne systemy rakietowe HIMARS dla Ukrainy. Jest decyzja USA

Więcej o: