Ukraina dostanie kolejne systemy rakietowe HIMARS - pozwalają na uderzenie celu z 80 km. Decyzja USA

Prezydent Joe Biden podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy militarnej o wartości 400 milionów dolarów. W skład 15. już pakietu wejdą między kolejne systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz pociski do tego uzbrojenia.
Zobacz wideo Amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS wykorzystywane przez Ukraińskie wojsko

Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 8 systemów artyleryjskich HIMARS pozwalających na precyzyjne uderzenia w cele przeciwnika na odległość do 80 kilometrów.

Najnowszy pakiet zawiera dodatków cztery takie systemy. Ponadto USA przekażą Ukrainie 1000 pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, trzy pojazdy taktyczne, radary przeciwartyleryjskie oraz części zamienne.

To piętnasty pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od sierpnia ubiegłego roku. Jej wartość przekroczyła 8 miliardów dolarów, z czego około 7,3 miliarda dolarów od początku rosyjskiej inwazji. Od 2014 roku wartość amerykańskiej pomocy wojskowej wyniosła ponad 9,2 mld dolarów.

Ukraina - walki trwają

W ciągu minionej doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 194 żołnierzy i 42 sztuki sprzętu bojowego - poinformowało o tym na Facebooku Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskiej armii. Wskazano także, że Rosjanie kontynuują działania bojowe na zajmowanych pozycjach. W rejonie miejscowości Kniażewka i Olhino w obwodzie chersońskim rosyjskie groby dywersyjno-rozpoznawcze próbowały przedostać się przez linię frontu, ale zostały zmuszone do ucieczki.

Ukraińskie samoloty szturmowe atakowały rosyjskie pozycje koło miejscowości Sniehirewka. Zniszczyły między innymi dwie wyrzutnie rakiet "Grad" i dwa wozy dowodzenia.

Rosjanie prowadzili w piątek ataki rakietowe i lotnicze na ukraińskie pozycje i tyły, między innymi w rejonie Białej Krynicy w obwodzie chersońskim. Po stronie ukraińskiej, jak podaje Dowództwo Operacyjne, nie było ofiar.

W rejonie Mikołajowa rosyjskie pociski zniszczyły między innymi szkołę i domy mieszkalne w miejscowościach Bereznehowate i Nowosiemenowka. Według strony ukraińskiej do ataków użyto przerobionych rakiet przeciwlotniczych S-300. Wieczorem Rosjanie ostrzelali rakietami "Grad" Krasnohrihoriewkę w obwodzie dniepropietrowskim.

Więcej o: