18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Zamach na byłego premiera Japonii. Policja ujęła sprawcę. Na nagraniach widać moment oddania strzałów

Stan rannego w wyniku postrzału byłego premiera Japonii Shinzo Abego jest bardzo ciężki - powiedział podczas konferencji prasowej w Tokio szef japońskiego rządu Fumio Kishida. Dodał, że medycy walczą obecnie o życie ciężko rannego polityka. W sieci pojawiły się nagrania, które pokazuje moment zamachu na Shinzo Abego.
Zobacz wideo Tak Australia uregulowała dostęp do broni

W piątek Shinzo Abe przemawiał podczas wiecu wyborczego przed stacją kolejową w mieście Nara w zachodniej części Japonii. W pewnym momencie padły strzały, a zakrwawiony były japoński premier upadł na ziemię. Okazało się, że został postrzelony w klatkę piersiową i szyję.

W sieci pojawiły się nagrania z miejsca zdarzenia:

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Boris JohnsonWielka Brytania. "Konkurs" na nowego premiera już trwa. Jest kolejne nazwisko

Zamach na byłego premiera Japonii

Szef japońskiego rządu Fumio Kishida przekazał, że stan polityka jest "bardzo ciężki". Dodał, że modli się o to, by Shinzo Abe przeżył. Jak zaznaczył, do zamachu doszło tuż przed wyborami, które są podstawą demokracji. Sam atak uznał za wyjątkowo haniebny i godny potępienia. Premier zapewnił również, że rząd zrobi wszystko, aby przeprowadzić szczegółowe dochodzenie w sprawie zamachu.

Policja zatrzymała 42-letniego mężczyznę podejrzanego o oddanie strzałów. To Yamagami Tetsuya, były żołnierz, który przyznał funkcjonariuszom, że planował zabić polityka.

Zamach na byłego premiera JaponiiZamach na byłego premiera Japonii. Shinzo Abe jest w "bardzo ciężkim stanie"

Shinzo Abe był premierem przez dwie kadencje (w latach 2006-2007 i 2012-2020), co czyni go najdłużej urzędującym szefem japońskiego rządu w historii. Ustąpił ze stanowiska w 2020 roku, tłumacząc swoją decyzję złym stanem zdrowia. W tym czasie był również przewodniczącym Partii Liberalno-Demokratycznej.

Więcej o: