Słowacja. Koniec z darmowym chodzeniem po Tatrach. Będą opłaty za wejście do parku TANAP

Do tej pory po słowackich Tatrach można było chodzić za darmo. Teraz turyści odwiedzający narodowy park TANAP będą musieli zapłacić za wejście. Najpierw opłaty będą dobrowolne, później - obowiązkowe.

Park TANAP to szczególne miejsce - został utworzony w 1949 roku, żeby chronić przyrodę w Tatrach. Od tego czasu wejście do parku było bezpłatne. Inaczej było po stronie polskiej - tam opłaty za wejście do parku obowiązują już od dawna - dorośli płacą 8 zł, a osoby nieletnie - 4 zł. Słowacka część parku była bardzo atrakcyjna dla polskich turystów, bo park z darmowym wstępem był znacznie większy, niż ten po polskiej stronie.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Słowacja. Będą bilety na chodzenie po Tatrach

O planie wprowadzenia biletów za wejście poinformował Pavel Majko, dyrektor do spraw administracji TANAP, a wcześniej dyrektor główny tego parku. Przyrodnika cytuje Onet.pl.

- Opłaty będą pobierane na wybranych szlakach jeszcze w tym sezonie wakacyjnym i będą początkowo dobrowolne - zapewnił. Sytuacja zmieni się od kolejnego sezonu.

- W przyszłym roku bilety będą już obowiązkowe przy wejściu na wszystkie szlaki. Ich wysokość pozostaje jeszcze kwestią uzgodnienia. Będzie to kwota pomiędzy jednym a dwoma euro za osobę dorosłą (5-10 zł). Nie wiadomo jeszcze czy przy wejściu na szlak powstaną kasy biletowe, czy też każdy turysta będzie zobowiązany kupić bilet samodzielnie w internecie - wyjaśnił Majko.

TANAP. Najstarszy słowacki park narodowy 

TANAP jest najstarszym parkiem narodowym na terenie Słowacji. Terytorium parku obejmuje częściowo Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i w całości pasmo Tatr Bielskich. Został uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Liczy ponad 600 km kwadratowych. 

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: