Wielka Brytania. Kiedy wybór nowego premiera? "FT": Następcę Johnsona poznamy za kilka tygodni

Kto będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii? O tym - jak podaje "Financial Times" - mamy przekonać się najpóźniej na przełomie sierpnia i września.

Boris Johnson ogłosił w czwartek rezygnację ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii, a zarazem szefa Partii Konserwatywnej. Przemawiając wczesnym popołudniem na Downing Street stwierdził, że "powinien się rozpocząć proces wyboru nowego lidera" partii, a on sam do tego czasu pozostanie na stanowisku.

Nowy przewodniczący miałby zostać wytypowany przed początkiem września - przekazał w czwartek wieczorem dziennik "Financial Times", powołując się na posłów zaznajomionych z tymi planami.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Boris JohnsonBoris Johnson podał się do dymisji. Kreml komentuje rezygnację premiera

Dymisja Borisa Johnsona. Bridgen: Przed końcem sierpnia będziemy mieli nowego lidera

Podobny termin wskazał poseł Partii Konserwatywnej Andrew Bridgen, który stwierdził w rozmowie z agencją informacyjną PA, że pula kandydatów powinna być ograniczona do dwóch, zanim za dwa tygodnie Izba Gmin uda się na letnią przerwę. Później będzie trzeba trzech-czterech tygodni na głosowanie z udziałem wszystkich członków partii.

Zobacz wideo Kwaśniewski o Johnsonie: uważam, że jest skażony

- Tak więc do końca sierpnia będziemy mieli nowego lidera Partii Konserwatywnej. Zatem szacunki Borisa Johnsona, że w październiku wciąż będzie premierem, są mocno niedokładne - podkreślił Bridgen, którego wypowiedź zacytował dziennik "The Guardian".

Poseł dodał, że skonsultował się już z Grahamem Bradym, przewodniczącym Komitetu 1922, który skupia posłów konserwatywnych niepełniących stanowisk rządowych i zasugerował, aby wybory nowego lidera odbyły się jak najszybciej.

Prezydent USA Joe BidenBiden przemówił po dymisji Johnsona. Nie wymienił nawet jego nazwiska

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: