Ukraina chwali system HIMARS. "Rosjanie są bezbronni. Uciekają w popłochu". Zostawiają nawet sprzęt

Ukraińskie władze po raz kolejny chwalą się skutecznością amerykańskich systemów HIMARS. Z ukraińskich danych wywiadowczych wynika, że broń ta wywołuje panikę w szeregach wroga. Do takiej sytuacji miało dojść ostatnio w rejonie zaporskim.

"Rosyjskie oddziały uciekają w obawie przed precyzyjnym ostrzałem z wyrzutni HIMARS" - napisały na Telegramie władze ukraińskie w regionie zaporoskim. Z ich informacji wynika również, że rosyjscy dowódcy prowadzą postępowanie w sprawie opuszczenia stanowisk bojowych przez podległych im żołnierzy. Do tej sytuacji miało dojść w wyniku prowadzonego przez Ukrainę ostrzału.

Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?

Wojna w Ukrainie. Władze regionu zaporskiego chwalą system HIMARS. Mówią o panice wśród Rosjan

"Według informacji ukraińskiego wywiadu po zaatakowaniu rosyjskich sił zbrojnych i obiektów wojskowych w obwodzie zaporoskim z broni precyzyjnego rażenia w szeregach wroga wybuchła panika. Żołnierze przeciwnika masowo porzucają magazyny uzbrojenia i sprzętu wojskowego, bojąc się kolejnych ostrzałów z wyrzutni HIMARS" - napisała zaporoska administracja obwodowa w komunikacie. 

Śledztwem w sprawie samowolnego opuszczenia pozycji przez żołnierzy zajmie się nawet Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji. Z frontu miało uciec nawet 30 wojskowych. 

Jak dodają władze regionu, w kierunku zaporoskim sytuacja nie uległa znaczącym zmianom. Okupanci nadal koncentrują swoje wysiłki na poprawie pozycji taktycznej i identyfikacji słabych punktów w obronie ukraińskich wojsk.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Krewni żołnierzy, którzy zginęli podczas rosyjskiej operacji specjalnej wojskowej w Donbasi,e pozują do zdjęcia z portretami rosyjskich żołnierzy poległych podczas walk w Ukrainie, po udziale w marszu Pułku Nieśmiertelnego przez ulicę z okazji 77. rocznicy zakończenia wojny II, w Sewastopolu na Krymie, 9 maja 2022 r. Rosjanin przerażony widokiem poległych: Nigdy się z tego nie podniosę

Stany Zjednoczone przekazały do tej pory Ukrainie cztery wyrzutnie systemu HIMARS. Wraz z nimi dostarczono także około tysiąca rakiet o zasięgu około 70 kilometrów. Zgodnie z zapowiedziami administracji Joe Bidena, Pentagon wyśle do Ukrainy kolejne takie systemy. 

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że dzięki systemowi HIMARS Ukraina może przeprowadzać bardziej precyzyjne ataki i niszczyć rosyjskie cele, znajdujące się na tyłach frontu. W ostatnim czasie udało się zniszczyć w ten sposób magazyny amunicji i paliw. 

Śmiercionośne pułapki zostawiane w Ukrainie Ukraina. Śmiercionośne "niespodzianki" w lasach. Są ukryte wśród liści

Więcej o: