Andrzej Duda spotka się z prezydentem Litwy na przesmyku suwalskim. To "pięta achillesowa" NATO

Prezydent Polski Andrzej Duda spotka się w rejonie przesmyku suwalskiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Odwiedzą m.in. mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód zlokalizowane w okolicach Szypliszek (woj. podlaskie) oraz Batalion Logistyczny w Marijampole.

Prezydenci Polski i Litwy spotkają się w czwartek 7 lipca. W rejonie przesmyku suwalskiego zwiedzą dowództwo i zapoznają się z zadaniami, które wykonują tam żołnierze. Po wizycie na Suwalszczyźnie głowy obu państw pojadą do Batalionu Logistycznego w Marijampole na Litwie.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania

Przesmyk suwalski - strategiczny korytarz. 16. Dywizja Zmechanizowana. 

Przesmyk suwalski, który odwiedzą prezydenci Polski i Litwy, to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn. Łączy Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, a jednocześnie oddziela rosyjski obwód kaliningradzki od Białorusi. Na jego terenie działa 16. Dywizja Zmechanizowana. Polskich żołnierzy wspierają sojusznicy z wielonarodowej batalionowej grupy bojowej w ramach inicjatywy eFP (enhanced forward presence), gdzie państwem ramowym są Stany Zjednoczone. Służą w niej także też wojskowi z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Na co dzień współpracuje z 15. Brygadą Zmechanizowaną, która wchodzi w skład 16. Dywizji.

Przesmyk suwalski jest nazywany przez światowe media "najniebezpieczniejszym miejscem na Ziemi" i najbardziej zapalnym punktem w Europie. Prezydent Litwy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wyraził obawy, że przesmyk suwalski może stać się celem ataku Rosji, która dążyłaby do połączenia Kaliningradu i Białorusi. Pisał o tym m.in. hiszpański dziennik "El Pais", który nazwał przesmyk "europejską piętą Achillesa". Więcej na ten temat przeczytasz w materiale:

Przesmyk suwalski Przesmyk suwalski. Dlaczego Putin miałby tam uderzyć?

Współpraca Polski i Litwy

Dla bezpieczeństwa przesmyku suwalskiego ważna jest współpraca Polski i Litwy. W Elblągu znajduje się natowskie Dowództwo Wielonarodowej Dywizji - Północny Wschód, które koordynuje działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (NATO Forward Presence). Dowództwo w razie konieczności ma koordynować działania związane z kolektywną obroną wynikającą z artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Wśród jednostek afiliowanych do dowództwa w Elblągu są 15. Brygada Zmechanizowana i litewska brygada Żelazny Wilk.

Mateusz Morawiecki Morawiecki: mocna obecność Polski i NATO w przesmyku suwalskim

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: