Wojna w Ukrainie. ISW: Rosjanie chcą obalić ukraiński rząd i zająć kolejne obwody

Z raportu Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wynika, że Rosja planuje zająć większość terytoriów Ukrainy oraz obalić rząd, aby zmusić Kijów do zachowania neutralności ws. NATO. "Rosyjskie przywództwo wojskowe będzie nadal dążyło do postępów wojskowych poza obwodami donieckim i ługańskim, a Kreml przygotowuje się do przedłużającej się wojny z zamiarem zajęcia znacznie większych części Ukrainy" - przekazał instytut.

ISW poinformowało, że 5 lipca Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew oświadczył, że Rosja będzie prowadzić wojnę w Ukrainie do czasu, aż osiągnie wyznaczony cel - "ochrony ludności cywilnej przed 'ludobójstwem', denazyfikacją' i demilitaryzację Ukrainy oraz zobowiązaniem Ukrainy do trwałej neutralności między Rosją a NATO" - taki właśnie nieprawdziwy, propagandowy przekaz prowadzi Rosja od początku wojny.

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

ISW o wojnie w Ukrainie: Rosyjskie przywództwo wojskowe będzie nadal dążyło do postępów

Słowa Patruszewa prawie w całości powtarzają to, co prezydent Władimir Putin mówił w dniu wybuchu wojny (24 lutego), uzasadniając jej rozpoczęcie. ISW wnioskuje, że w związku z tymi wypowiedziami, Putinowi nie wystarczy zdobycie obwodu ługańskiego, aby zakończyć działania wojenne.

"Rosyjskie przywództwo wojskowe będzie nadal dążyło do postępów poza obwodami donieckim i ługańskim, a Kreml przygotowuje się do przedłużającej się wojny z zamiarem zajęcia znacznie większych części Ukrainy" - czytamy w raporcie. Poza tym według ISW Moskwa nadal będzie dążyć do upadku rządu w Kijowie i wybrania takiego, który nie będzie dążył do integracji z Zachodem.

Masowe pijaństwo wśród żołnierzy armii rosyjskiej

Choć Kreml planuje zajmować kolejne tereny Ukrainy, to morale rosyjskich żołnierzy mogą stać mu na drodze. Główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował na kanale Telegram o wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu rosyjskim wojskowym na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego. Jest to spowodowane dużym spożyciem wyrobów alkoholowych wśród żołnierzy stacjonujących w Ukrainie. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Na skutek nadużywania alkoholu żołnierze coraz częściej opuszczają miejsca służby, przebywają na pozycjach ogniowych w stanie nietrzeźwym i naruszają reguły posługiwania się bronią. Dochodzi także do licznych wypadków drogowych. Główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy powiadomił o przechwyceniu rozmowy telefonicznej pomiędzy separatystami "Donieckiej Republiki Ludowej", którzy mówili o strzelaniu pod wypływem alkoholu między oddziałami separatystów.

*********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: