Putin robi wyjątek - zaprasza kierownictwo Dumy na spotkanie. "Twarzą w twarz, na Kremlu"

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w czwartek na Kremlu z kierownictwem Dumy Państwowej i liderami frakcji - przekazała administracja rosyjskiego polityka. Media zwracają uwagę, że Putin, m.in. ze względów zdrowotnych, stara się unikać osobistych spotkań, preferując konferencje za pośrednictwem internetu. Zapowiedź czwartkowego spotkania pojawiła się kilka dni po głośnej publikacji BBC. Informowano w niej o nadzwyczajnych środkach ostrożności, którymi obejmowane są osoby chcące znaleźć się w pobliżu prezydenta Rosji.

Informację na temat czwartkowego spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina potwierdził w rozmowie z agencją TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - To będzie [format - red.] twarzą w twarz, na Kremlu - doprecyzował. W ostatnich latach Władimir Putin w takich spotkaniach uczestniczy nieczęsto -  a jeśli już tak się dzieje, rosyjski prezydent stara się zachować odpowiedni dystans. Uczestnicy takich wydarzeń muszą też spełnić określone warunki.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak wskazywało w tym tygodniu BBC, prezydent Rosji przyjął cztery dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, a mimo to Kreml zachowuje nadzwyczajne środki ostrożności. Jak wskazują lekarze, z którymi rozmawiali dziennikarze stacji, są to zasady wręcz irracjonalne, ale rosyjscy medycy współpracujący z politykiem mogą obawiać się represji, więc zgadzają się na wszystko.

Zobacz wideo To ulubiony kompozytor Quentina Tarantino. Pozycja obowiązkowa dla fanów muzyki filmowej.

Władimir Putin. Środki ostrożności

Oprócz dwutygodniowej kwarantanny, ludzie otaczający Władimira Putina muszą przejść w ciągu dwóch tygodni badanie krwi na obecność przeciwciał, potem czterokrotnie badanie PCR i ponowne badanie krwi. Potem mogą mieć wstęp do "czystej strefy", czyli w pobliże prezydenta Rosji.

To jednak nie wszystko - od ubiegłego roku 1,5 tys. osób poddano też badaniom pod kątem m.in. SARS, grypy, gronkowca złocistego i pasożytów.

Władimir PuitinUrzędnicy Putina nie mają lekko. BBC o tym, jak chroniony jest prezydent

- Z pewnym prawdopodobieństwem może to wskazywać na podejrzliwość i fobie Putina, na przykład strach przed bronią biologiczną - tak te środki ostrożności ocenił w rozmowie z BBC dr Michaił Fremderman z izraelskiego Centrum Medycznego TLV.

Nie wiadomo, czy podobnym badaniom i procedurom będą poddawane osoby, które w czwartek spotkają się z Putinem.

Więcej o: