Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową. To efekt wojny w Ukrainie

Łotwa zdecydowała się przywrócić obowiązkową służbę wojskową. To efekt wojny w Ukrainie. Pobór zacznie się w przyszłym roku.

Łotwa przywróci obowiązkową służbę wojskową - poinformował łotewski minister obrony Artis Pabriks. To decyzja wywołana pod wpływem agresji Rosji na Ukrainę. - Obecny system wojskowy Łotwy osiągnął swoje granice. Tymczasem nie mamy powodu sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie - powiedział dziennikarzom Pabriks.

Zobacz wideo Rosyjscy żołnierze odmawiają oddelegowania na wojnę w Ukrainie

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową. Powodem wojna w Ukrainie

Obowiązkowa służba wojskowa  ma powrócić w Łotwie w przyszłym roku i będzie dotyczyła mężczyzn. Od 2007 roku łotewska armia składa się wyłącznie z zawodowych żołnierzy i ochotników tworzących Gwardię Narodową, służących w niepełnym wymiarze. W tej chwili granicząca z Rosją i Białorusią dwumilionowa Łotwa ma 7500 czynnych żołnierzy i członków Gwardii Narodowej. Są oni wspierani przez 1500 żołnierzy NATO.

Szef MSZ Rosji Siergiej ŁawrowRosja zamyka konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii na terenie swojego kraju

Rosyjski polityk podważa niepodległość Łotwy 

W czerwcu rosyjski deputowany z partii Władimira Putina złożył do Dumy Państwowej wniosek o zniesienie uchwały Rady Państwa ZSRR, która uznawała niepodległość Republiki Litewskiej. Jewgienij Fiodorow dowodził w niej, że powołana przez Michaiła Gorbaczowa jednostka była niekonstytucyjnym organem i nie miała uprawnień do decydowania o tym, czy dana republika może odłączyć się od ZSRR. Na podważaniu niepodległości Litwy się nie skończyło. 

Władimir PutinRosja. Deputowany podważa niepodległość Łotwy, Estonii i Ukrainy

Deputowany zapowiedział, że podobny projekt ustawy zostanie przygotowany także w sprawie wycofania uznania niepodległości dla Estonii, Łotwy i Ukrainy. - W przyszłości Rosja może cofnąć uznanie niepodległości dla tych trzech krajów - zapowiedział. 

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: