Białoruś. Polski dyplomata złożył kwiaty na cmentarzu żołnierzy AK. "Barbarzyńsko zrównany z ziemią"

Cmentarz polskich patriotów w Białorusi został zrównany z ziemią, za co - według działaczy Związku Polaków na Białorusi - mają odpowiadać białoruskie władze. Charge d'affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył znicze na zniszczonych grobach żołnierzy AK w Mikuliszkach. To nie pierwsze miejsce upamiętniające Polaków, które padło ofiarą zniszczenia za wschodnią granicą.

"Charge d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy AK w Mikuliszkach - na cmentarzu, który został barbarzyńsko zrównany z ziemią. Polskie miejsca pamięci narodowej na Białorusi nie zostaną zapomniane. Chwała Bohaterom!" - napisała na Twitterze polska ambasada na Białorusi. 

Zobacz wideo Cichanouska: Nie może być wolnej Białorusi bez wolnej Ukrainy

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Białoruś. W Mikuliszkach cmentarz polski zrównano z ziemią

"Zrujnowane krzyże i góra piasku!!!! Tak dziś wygląda kwatera Żołnierzy Armii Krajowej w miejscowości Mikuliszki, rejon oszmiański" - przekazał w mediach społecznościowych Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi.

Cmentarz został zniszczony z pomocą ciężkiego sprzętu. Według działaczy ZBP za zniszczenie miejsca odpowiadają białoruskie władze.

Mikuliszki znajdują się w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km na południowy zachód od Oszmiany, na cmentarzu znajdował się głaz z osadzonym na nim krzyżem i pamiątkową tablicą: "Żołnierzom III i VI Brygady Armii Krajowej okręgu wileńskiego poległym w 1944 r.". Po obu stronach głazu znajdowały się 22 krzyże ustawione w dwóch rzędach. Spoczywali tam żołnierze AK polegli m.in. w Murowanej Oszmiance, Mikuliszkach, Czarnym Borze, Murzynach i Kamionce.

Białoruś. To nie pierwsze zniszczone pomniki Polaków

Cmentarz w Mikuliszkach to ważne miejsce dla polskiej historii, a jego zniszczenie - za które, według Polaków mieszkających z w kraju Łukaszenki odpowiadają tamtejsze władze - to ogromna strata. Białoruś staje się miejscem coraz mniej przyjaznym dla polskiej mniejszości. Od września nie będą tam już funkcjonować m.in. polskojęzyczne szkoły. 

Do dewastacji polskich nagrobków oraz upamiętnień w ostatnim czasie doszło w Bogdanach, Bobrowiczach, Dyndyliszkach, Iwiu, Oszmianie i Jodkiewiczach. W związku z tym zaniepokojenie wyraziło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: