Ławrow z wizytą w Mongolii. Na zdjęciu ze spotkania widać swastykę. Wyjaśniamy, skąd się tam wzięła

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow spotkał się we wtorek z przywódcami Mongolii. Kreml opublikował zdjęcia z wizyty, na których internauci wyłapali pewien szczegół na pierwszym planie, a konkretnie symbol swastyki na zdobionym naczyniu. Symbol na pierwszy rzut oka wydał się internautom niepokojący, nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z tego, że naziści zawłaszczyli go z innej kultury.

Jak określiła agencja Associated Press, Siergiej Ławrow podróżuje po Azji, aby szukać wsparcia w dyplomatycznej izolacji Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Rosyjski minister spraw zagranicznych spotkał się we wtorek z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem oraz swoją odpowiedniczką - Batmunkh Battsetseg.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne BBC: "Chersońska Bucza". Rosjanie porywają, torturują i zabijają

Mongolskie i rosyjskie media państwowe pisząc o wizycie Ławrowa w Ułan Bator, wskazywały na silne relacje obu państw. MSZ Rosji oświadczyło, że politycy "wymienili poglądy na temat pilnych kwestii w agendzie globalnej i regionalnej", a także "szczegółowo omówili dalsze perspektywy rozwoju obustronnych interakcji na arenie międzynarodowej, w tym w ramach ONZ, Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, Szanghajskiej Organizacji Współpracy oraz wielu innych forów wielostronnych".

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Wizyta odbyła się w tradycyjnej dla stosunków rosyjsko-mongolskich atmosferze ciepła i zaufania oraz potwierdziła wzajemny zamiar dynamicznego budowania współpracy w praktycznych dziedzinach i pogłębiania koordynacji na arenie światowej" - czytamy w komunikacie rosyjskiego resortu.

Prezydent Rosji Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu Rosja. Jak mówić o napaści na Ukrainę? Politycy otrzymali 4 zalecenia

Swastyka na spotkaniu Ławrowa i prezydenta Mongolii

Białoruski opozycyjny kanał NEXTA zwrócił uwagę na jedno ze zdjęć ze spotkania Ławrowa i Chürelsücha - w tle dyskutują politycy, a na pierwszym planie widać ozdobne naczynia, w tym wazę ze swastyką - kojarzoną głównie jako symbol nazistów i III Rzeszy. Odnieśli się do tego internauci, przypominając pod tweetem, że 24 lutego Rosja napadła na Ukrainę pod pretekstem m.in. "denazyfikacji", a więc walki z rzekomym ukraińskim nazizmem.

Swastyka znana jest jednak od tysięcy lat. Jej nazwa wywodzi się z języka sanskryckiego i oznacza "przynoszący szczęście". Jak podaje portal histmag.org, "najstarsze dowody archeologiczne zdobione znakiem swastyki pochodzą z cywilizacji starożytnych Indii […], natomiast "do Europy przywędrowała z Azji około 5000 lat temu, znajdując - podobnie jak w cywilizacjach wschodnich - swoje miejsce u boku wielu bóstw". Symbol związany z wieloma kulturami zawłaszczyli w końcu naziści. Także NEXTA podkreśliła w swoim tweecie, że w Rosji swastyka jest zakazana, zaś w Mongolii jest jednym z symboli państwowych.

O historii i znaczeniu swastyki kilka lat temu dla Gazeta.pl rozmawiali Honorata Zapaśnik i Marcin Klebba, badacz swastyk:

Marcin Klebba, badacz swastyk, na Powązkach. Tu także można trafić na nagrobek ze swastyką Swastyka na Dalekim Wschodzie to klucz do raju. Dlaczego naziści posłużyli się tym symbolem?

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: