Rosja. Jak mówić o napaści na Ukrainę? Politycy z partii Putina otrzymali cztery zalecenia

Portal Meduza dotarł do wytycznych skierowanych do rosyjskich kandydatów do wyborów samorządowych. Dokument określa cztery linie, według których politycy powinni poruszać ze swoimi wyborcami kwestię napaści Rosji na Ukrainie. Mowa m.in. o "położeniu kresu ukraińskiemu reżimowi neonazistowskiemu".

Niezależny rosyjski portal informacyjny Meduza dotarł do wytycznych przygotowanych przez partię Władimira Putina - Jedna Rosja - dla kandydatów do wyborów samorządowych. Według zaleceń powinni oni podkreślać w rozmowach z wyborcami, że duża część Ukrainy "zawsze była częścią rosyjskiego świata", a wojna "jest bezpośrednią konsekwencją polityki Zachodu, która była prowadzona przeciwko Rosji od 1945 roku".

Zobacz wideo To nie propaganda Kremla wyprała Rosjanom mózgi. Sami wypierają fakt inwazji na Ukrainę

Rosja. Meduza dotarła do rekomendacji dla polityków startujących w wyborach do samorządów

"Szef moskiewskiego oddziału Jednej Rosji Piotr Tołstoj powiedział Meduzie, że takie rekomendacje dla kandydatów w partii nie zostały sformułowane, jednak autentyczność dokumentu potwierdziło źródło Meduzy w oddziale JR i rozmówca bliski jej kierownictwu" - czytamy.

Tekst dokumentu, składający się z kilkudziesięciu tysięcy znaków, obejmuje cztery linie mówienia o inwazji Rosji na Ukrainę. I tak proponowane tematy zakładają omawianie:

  • "wspólnej" historii obu krajów,
  • "przywrócenia spokojnego życia" w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej,
  • konfliktu Rosji z Zachodem,
  • "bohaterów Z", czyli rosyjskich wojsk.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. Ukraiński czołg podczas ciężkich walk na linii frontu w Siewierodoniecku, obwód Ługański, Ukraina, środa, 8 czerwca 2022 r.Rosyjska propaganda pod lupą. "Dane nie wiadomo skąd"

Rosyjscy politycy mają mówić o "operacji specjalnej" w Ukrainie zgodnie z linią partii

Kandydaci do samorządów powinni więc m.in. powielać nieprawdziwe słowa Władimira Putina na temat historii Ukrainy - że nie jest niepodległym, niezależnym państwem, a "terytorium granicznym Rosji" i że naród ukraiński został "wymyślony" pod koniec XIX wieku. Powinni także krytykować Lenina, jako "architekta" współczesnej Ukrainy.

W kontekście "operacji specjalnej" zalecane jest natomiast mówienie, że jej celem jest rzekoma "poprawa życia ludzi w Ukrainie i w republikach ludowych Donbasu, uwolnienie ich od ucisku nacjonalistycznego rządu, który nie dba o obywateli". Słowa te bardzo kontrastują ze zniszczeniami obiektów cywilnych i torturowaniem mieszkańców Ukrainy.

W dokumencie podkreślono także, że to rzekomo Zachód rozpętał konflikt w celu "zniszczenia swojego głównego geopolitycznego konkurenta - Rosji". Natomiast "Bohaterowie Z", według dokumentu, "położą kres ukraińskiemu reżimowi neonazistowskiemu". 

Władimir Putin"Porażające". Ukraina publikuje dokument Kremla o propagandzie

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: