Finlandia ostrzega. Z rosyjskiej bazy wywieziono żołnierzy. "Specjaliści w walkach arktycznych"

Rosjanie wywożą swoich żołnierzy oraz sprzęt wojskowy z bazy Alakurtti. Zdaniem fińskiego eksperta ds. Rosji - Marka Eklunda, wojskowi mają dołączyć do rosyjskich oddziałów w Ukrainie.

Rosjanie zabrali swój sprzęt z bazy Alakurtti, znajdującej się w obwodzie murmańskim w Rosji i blisko granicy fińsko-rosyjskiej. Tak wynika ze zdjęć satelitarnych wykonanych pod koniec maja, które otrzymał niedawno fiński portal yle.fi.

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Finlandia ostrzega. Rosjanie zabrali sprzęt oraz wojskowych z bazy Alakurtti

Okazuje się, że duża część sprzętu wojskowego zniknęła z Alakurtti. Jak informuje fiński ekspert ds. Rosji - Marko Eklund, sprzęt zabrany przez Rosjan z bazy może uzbroić jeden batalion, czyli około 800 żołnierzy. Z Alakurtti wywieziono ponad sto pojazdów, w tym transportery opancerzone. Z informacji zdobytych przez portal wynika, że bazę opuściło również około tysiąca żołnierzy. Brygada z Alakurtti, jest najważniejszą jednostką wojskową na północy Rosji i specjalizuje się w walkach w warunkach arktycznych. 

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zdaniem Eklunda wojskowi najprawdopodobniej zostaną wysłani na wojnę w Ukrainie. Dodał, że oznacza to formowanie przez Rosję nowych wojsk, które dołączą do tych stacjonujących w Ukrainie. Sam okupant nie chce jednak upubliczniać takich informacji. 

Ukraińskie wyrzutnie HIMARS w akcjiWojna w Ukrainie. Ukraińska armia użyła systemów HIMARS [WIDEO]

Finlandia przejęła setki rosyjskich wagonów towarowych

W marcu, kiedy Finlandia podjęła decyzję o zawieszeniu ruchu kolejowego z Rosją, na jej terytorium przebywało około 5000 rosyjskich wagonów towarowych. Komornicy fińscy nakazali przejąć część z nich. Około 800 rosyjskich wagonów pozostaje w Finlandii. Należą do kompanii rosyjskich, objętych sankcjami Unii Europejskiej: "Uralchim-Trans", "Rusagrotrans" i innych. Komornicy fińscy zamrozili aktywa kilkunastu rosyjskich i białoruskich osób fizycznych i prawnych włącznie z firmami transportowymi. Ich wartość to w sumie blisko 82 milionów euro.

Aktor udający Zełenskiego w nagraniu udostępnionym przez Ramzana KdyrowaKadyrow ogłosił kapitulację Ukrainy, wykorzystując fałszywego Zełenskiego

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: