Donbas. Obrona Brytyjczyka skazanego na śmierć wniosła o apelację. "Nie ma dowodów na przestępstwo"

Obrona Brytyjczyka skazanego na śmierć w nieuznawanej Donieckiej Republice Ludowej wniosła o apelację. Aiden Aslin oraz dwaj inni obcokrajowcy walczyli w Ukrainie. Po schwytaniu uznano ich za najemników i zarzucono planowanie aktów terrorystycznych.

Jak przekazała TASS, prawnik Aidena Aslina chce zakończenia sprawy karnej w związku z "brakiem w działaniach oskarżonego dowodów na przestępstwo". Wcześniej apelację złożyła prawniczka Shauna Pinnera, także obywatela Wielkiej Brytanii. W piątek podobną decyzję podjęli obrońcy Marokańczyka Brahima Saadouna.

Zobacz wideo Ukraińcy dziękują Polsce za broń i pokazują polskie działa Krab w walce

"Proces pokazowy" w separatystycznej republice. Brytyjczycy i Marokańczyk skazani na śmierć

Wszyscy trzej mężczyźni walczyli po stronie Ukrainy. Według kremlowskiej agencji RIA zostali schwytani w połowie kwietnia w Mariupolu podczas "szkolenia w celu przeprowadzenia działań terrorystycznych". 

Uznano ich za najemników. Sąd w nieuznawanej Donieckiego Republice Ludowej skazał ich na śmierć za rzekome przygotowywanie aktów terroru. Zareagowały na to brytyjskie władze.  Rzecznik brytyjskiego rządu przypomniał o konwencji genewskiej, która zakazuje skazywania za udział w walkach. Zapowiedział, że Londyn nadal będzie robił, co może, by doprowadzić do uwolnienia swych obywateli.

Sondaż: Zdecydowana większość Polaków popiera bazę USA w Polsce - zdjęcie ilustracyjne Sondaż: Zdecydowana większość Polaków popiera bazę USA w Polsce

- To jest proces pokazowy, nie powinniśmy nawet przez chwilę udawać, że ma jakąkolwiek wiarygodność. To kolejne odrażające działanie reżimu Władimira Putina - powiedział BBC Robert Jenrick, poseł Partii Konserwatywnej. 

Władze ukraińskie podkreślały z kolei, że wszyscy cudzoziemcy biorący udział w działaniach wojennych w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy są dobrowolnie przyjmowani do służby wojskowej na podstawie ukraińskiej ustawy z 1992 roku.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, prrezydent Szwajcarii Ignazio Cassis i Ursula Von der Leyen podczas konferencji o odbudowie Ukrainy w Lugano Premier Ukrainy: Całkowity koszt odbudowy kraju to 750 mld dol.

Więcej o: