Turcja zatrzymała rosyjski statek z ładunkiem 4500 ton zboża. Miało zostać skradzione z Ukrainy

Turcja, na wniosek Ukrainy, zatrzymała rosyjski statek towarowy Zhibek Zholy, który transportował zboże. Według ukraińskich władz na statku znajduje się około 4500 ton zboża ukradzionych przez Rosjan z Berdiańska.

Ukraińskie władze już wcześniej apelowały do Turcji, by zatrzymać rosyjski statek. Agencja Reutera przekazała, że w niedzielę 3 lipca statek Zhibek Zholy został zakotwiczony około kilometra od brzegu, poza portem Karasu.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Turcja. Zatrzymano rosyjski statek z ukraińskim zbożem

Informację o zatrzymaniu statku przekazał ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar na antenie ukraińskiej telewizji. - Mamy pełną współpracę. Statek stoi obecnie przy wejściu do portu, został zatrzymany przez władze celne Turcji. Dodał również, że decyzja o dalszych losach statku zostanie podjęta w poniedziałek 4 lipca.

Ukraina liczy na konfiskatę surowca. Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy przekazał wcześniej, że według informacji podanych przez administrację morską, na statku znajduje się około 4500 ton zboża z Berdiańska - informuje Agencja Reutera.

Władze portu w tureckim mieście Sakarya zwlekały z podjęciem działań na prośbę Ukrainy - przekazuje portal newsindia.vifree.in.

Zobacz wideo W co gra Turcja ws. NATO?

Rosjanie wywożą zboże z Ukrainy

Wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki informował, że z okupowanych ukraińskich terenów Rosjanie ukradli ponad 25 proc. zboża, które zostało zebrane przed wybuchem wojny. Stanowi to blisko 400 tys. ton z 1,5 mln ton surowca. 25 czerwca władze Berdiańska przekazały, że do tamtejszego portu nad Morzem Azowskim wpłynął statek, któremu towarzyszyły rosyjskie okręty wojenne. Statek zabrał wtedy prawdopodobnie ostatnie zapasy zboża.

Z Melitopola w południowo-wschodniej Ukrainie Rosjanie wywożą codziennie około 50 aut ze zbożem. Ukraińskie zboże, które było wysyłane do krajów na całym świecie, jest obecnie składowane na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie blokują je rosyjskie okręty wojenne.

Więcej o: