Rosja. Zatrzymany przez FSB rosyjski fizyk Dmitrij Kołkier zmarł w areszcie śledczym

Rosyjski fizyk Dmitrij Kołkier zmarł w areszcie. Naukowiec miał rzekomo współpracować z chińskimi służbami. - Zarzuty te są absolutnie absurdalne - podkreślił kuzyn zmarłego naukowca.

- Był naukowcem, kochał swój kraj, pracował w swoim kraju pomimo wielu zaproszeń czołowych uniwersytetów i laboratoriów do wyjazdu do pracy za granicę. Chciał pracować w Rosji, chciał tam uczyć studentów - powiedział Agencji Reutera kuzyn naukowca, Anton Dianov. 

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Dmitrij Kołkier nie żyje. Zmarł w areszcie śledczym

Zatrzymany przez rosyjskie służby specjalne FSB fizyk Dmitrij Kołkier zmarł w areszcie śledczym w Moskwie - poinformowało BBC 3 lipca. 30 czerwca sąd w syberyjskim Nowosybirsku wydał decyzję o zatrzymaniu 54-letniego Dmitrija Kołkiera pod zarzutem zdrady stanu. Funkcjonariusze FSB zatrzymali go w szpitalu, gdzie był leczony na raka trzustki i przewieźli do Moskwy.

Naukowiec miał rzekomo współpracować z chińskimi służbami bezpieczeństwa. - Zarzuty te są absolutnie absurdalne - podkreślił kuzyn naukowca. Przed wyjazdem do Moskwy śledczy pozwolił Kołkieru na kilkuminutową rozmowę telefoniczną w celu pożegnania z rodziną. Profesor Dmitrij Kołkier był specjalistą kwantowych optycznych technologii.

Przeczytaj więcej informacji z Rosji na stronie głównej Gazeta.pl

Ołena przeżyła atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku W Krzemieńczuku zignorowano alarm bombowy

Rosja zatrzymuje naukowców pod zarzutem zdrady stanu 

W tym samym tygodniu, kiedy FSB zatrzymało Kołkier, aresztowano drugiego naukowca - podaje Agencja Reutera. Anatolija Masłowa, naukowca instytutu mechaniki teoretycznej i stosowanej w Nowosybirsku  zatrzymano i przewieziono do więzienia w Moskwy w ramach śledztwa prowadzonego przez agencję wywiadowczą FSB. "Masłow jest podejrzany o dostarczanie danych stanowiących tajemnicę państwową" - donosi rosyjska agencja prasowa TASS. Wielu rosyjskich naukowców zostało w ostatnich latach  aresztowanych oraz oskarżonych za zdradę stanu. 

Rosja. Kolejny pożar w Moskwie. Płonie wieżowiec mieszkalny Rosja. Kolejny pożar w Moskwie. Ogień wybuchł w wieżowcu mieszkalnym

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: