WHO: Małpia ospa już w 50 krajach na całym świecie. Od połowy maja 90 proc. zakażeń w Europie

W Europie liczba przypadków małpiej ospy w ciągu ostatnich dwóch tygodni się potroiła - podał 1 lipca dr Hans Henri Kluge, dyrektor regionalny WHO na ten kontynent. Zaapelował o zwiększenie wysiłków w zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby. "Nie zmarnujmy tej szansy, wykorzystajmy doświadczenie COVID-19" - przekazał w komunikacie.

Światowa Organizacja Zdrowia przekazała 27 czerwca, że od 1 stycznia do 22 czerwca pojawiło się 3413 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków małpiej ospy oraz jeden zgon. Choroba wystąpiła już w 50 krajach z czego - jak zaznaczył 1 lipca dr Hans Henri Kluge, dyrektor regionalny WHO dla Europy - 31 to kraje europejskie. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. „Ich wejście na rynek pracy jest fatalne"

WHO. Małpia ospa. W Europie 90 procent przypadków

W Europie od połowy maja odnotowano 90 proc. wszystkich potwierdzonych laboratoryjnie zgłoszonych przypadków - przekazał w komunikacie dr Hans Henri Kluge. Od 15 czerwca liczba nowych zakażeń potroiła się w regionie do ponad 4500. Dyrektor regionalny WHO odniósł się także do komunikatu Komitet ds. Sytuacji Kryzysowych z 27 czerwca, w którym eksperci poinformowali, że epidemia na tym etapie nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia publicznego. Stwierdził, że przez nowe statystyki wkrótce zrewidują oni swoje stanowisko.

Praca medyków podczas epidemii koronawirusa - zdjęcie ilustracyjneKoronawirus. W Europie coraz więcej przypadków COVID-19. Powody są dwa

Apel dyrektora regionalnego WHO na Europę. "Ta epidemia po raz kolejny wystawia na próbę"

"Dzisiaj intensyfikuję apel do rządów i społeczeństwa obywatelskiego o zwiększenie wysiłków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się małpiej ospy" - przekazał dr Hans Henri Kluge. "Pilne i skoordynowane działanie jest konieczne" - dodał.

"Ta epidemia po raz kolejny wystawia na próbę determinację polityczną poszczególnych państw członkowskich i całego regionu europejskiego. Nie zmarnujmy tej szansy, ale wykorzystajmy doświadczenie COVID-19, aby zrobić to, co słuszne - szybko i zdecydowanie, z korzyścią dla całego naszego regionu i nie tylko - czytamy w oświadczeniu.

Małpia ospa. Jak się przenosi? Jakie są jej objawy?

Małpia ospa to odzwierzęca choroba zakaźna wywoływana przez wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. W sprzyjających warunkach może się także przenosić z człowieka na człowieka.

Transmisja patogenu odbywa się przez uszkodzoną skórę, błony śluzowe, kontakt z płynami ustrojowymi, a także przez przedłużony kontakt twarzą w twarz, a więc drogą kropelkową. Choroba ma łagodny przebieg. W cięższych przypadkach konieczna może okazać się hospitalizacja. W leczeniu często stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Objawy zwykle utrzymują się od dwóch do czterech tygodni i ustępują samoistnie bez leczenia. Jak podaje WHO, symptomami małpiej ospy są:

  • gorączka,
  • intensywny ból głowy,
  • bóle mięśni, 
  • bóle pleców, 
  • brak energii,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • wysypka lub zmiany skórne - pojawiają się w obrębie twarzy, rąk i stóp, ale też na ustach, oczach i genitaliach. 

Minister zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielsk: Codziennie 300 tys. osób będzie miało kontakt z koronawirusem

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: