Zełenski: Wojna jeszcze się nie skończyła, w niektórych miejscach jej okrucieństwo narasta

- Bez względu na to, jak trudno jest nam dzisiaj, musimy pamiętać, że będzie jutro. A jutro powinno przynieść Ukrainie maksimum korzyści. Każdy powinien zrobić w tym celu absolutnie wszystko, co możliwe - mówił w sobotę wieczorem Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy raportował współobywatelom o przygotowaniach do konferencji poświęconej odbudowie kraju, która rozpocznie się w poniedziałek w szwajcarskim Lugano.

Wołodymyr Zełenski w opublikowanym na Facebooku filmie przyznał, że "w wielu miastach na tyłach frontu panuje teraz uczucie odprężenia".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy w najbliższym czasie może dojść do spotkania Zełenski-Putin? Banachewycz: Moim zdaniem, nie
Ale wojna się nie skończyła, w niektórych miejscach jej okrucieństwo narasta i nie można o tym zapomnieć. Dlatego pomóż wojsku, pomóż wolontariuszom, pomóż wszystkim, którzy zostali w tym czasie sami - pomóż szerzyć prawdę o wojnie i zbrodniach okupantów

- zaapelował prezydent Ukrainy. 

"Odbudowa w jak najszerszym sensie"

Wołodymyr Zełenski mówił o rozpoczynającej się w poniedziałek dwudniowej konferencji, której tematem będzie odbudowa Ukrainy po wojnie. Szefowie państw Unii Europejskiej przedstawią w Lugano pomysły ws. odbudowy Ukrainy. Swój plan przedstawią również Ukraińcy. - Ważna jest nie tylko odbudowa tego, co zniszczyli okupanci, ale stworzenie nowych podstaw naszego życia - bezpiecznych, nowoczesnych, dogodnych i pozbawionych barier warunków - podkreślił prezydent Ukrainy.

Pokażemy jak i gdzie zainwestować miliardy. Będzie to największy projekt gospodarczy naszych czasów w Europie i niezwykła możliwość dla każdego państwa, dla każdej firmy, którą zaprosimy do pracy w Ukrainie, aby się sprawdziła

- mówił Zełenski. Następnie wymienił zniszczenia, których Rosjanie dokonali w Ukrainie od 24 lutego: "Terytorium 10 regionów zostało dotkniętych działaniami wojennymi, w tym czasie udało się wyzwolić 1 027 miast i miasteczek, a kolejne 2 610 pozostaje pod rosyjską okupacją. Większość z nich trzeba odbudować, setki z nich zostały całkowicie zniszczone przez rosyjską armię i właściwie trzeba je będzie stworzyć od podstaw".

Międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy

- W niektórych miejscach Ukrainy trwa powrót do normalnego życia, ale dopiero duży, ogólnokrajowy projekt odbudowy pozwoli wprowadzić nowe standardy bezpieczeństwa, które opracujemy przy wsparciu międzanarodowym - dodał prezydent Ukrainy.

Początkowo tematem zaplanowanej na 4-5 lipca br. konferencji w Lugano miały być reformy w Ukrainie. Po 24 lutego br. stało się jasne, że mowa będzie o odbudowie kraju. Prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis, cytowany przez agencję Interfax, podkreślał, że "kiedy wojna się skończy i ucichną armaty, wszystkie nasze działania muszą być skierowane na uzdrowienie". Premier Ukrainy Denys Szmygal powiadomił, że na konferencji jego kraj przedstawi projekt plan odbudowy Ukrainy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: