Przywódcy państw członkowskich NATO podczas szczytu w Madrycie dyskutowali o obecnej sytuacji w Ukrainie oraz o nowej koncepcji obronnej. W środę 29 czerwca wypowiedział się także Wołodymyr Zełeński. - Musimy przełamać przewagę rosyjskiej artylerii. Potrzebujemy znacznie nowocześniejszych systemów - stwierdził. Dodał, że jeśli jego kraj nie otrzyma broni potrzebnej do pokonania Rosji, członkowie Paktu Północnoatlantyckiego w przyszłości sami staną w obliczu wojny z Moskwą. Polska od początku wojny w Ukrainie deklaruje wsparcie zaatakowanemu krajowi i zobowiązuje się do udzielania mu wsparcia. BBC przeanalizowało, jaka dokładnie jest skala pomocy oferowana przez poszczególne państwa.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Choć ponad 30 krajów przekazało Ukrainie ogromne ilości sprzętu wojskowego, Wołodymyr Zełenski wciąż apeluje o większe finansowanie. Prezydent poinformował, że miesięczny koszt obrony kraju przed rosyjską agresją wynosi około 5 miliardów dolarów.
Jeśli chodzi o już wydane pieniądze, Biały Dom twierdzi, że Stany Zjednoczone zapewniły Ukrainie 6,3 miliarda dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, odkąd prezydent Joe Biden objął urząd w styczniu 2021 roku.
Wielka Brytania twierdzi, że od początku wojny dostarczyła 1,6 miliarda dolarów, a kolejne 1,2 miliarda dolarów są w przygotowaniu - poinformowała BBC, powołując się na Instytut Gospodarki Światowej w niemieckiej Kilonii.
Według analizy BBC wśród państw najmocniej wspierających Ukrainę (pod względem deklarowanych, a nie przekazywanych środków na cele wojskowe) na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone. Zobowiązały się zapewnić znacznie więcej środków niż jakikolwiek inny kraj - 25,45 mld dolarów.
Zaraz za nimi jest Wielka Brytania i Polska. Kraj Borisa Johnsona zadeklarował 2,53 mld dolarów, natomiast rząd w Warszawie 1,81 mld dolarów. Kolejne lokaty zajmują Niemcy (1,48 mld dolarów), Kanada (0,8 mld), Norwegia (0,48 mld) i Czechy (0,27 mld). Francja uplasowała się dopiero na trzynastej pozycji (0,16 mld), a Włochy na piętnastej (0,11 mld).
- Zachód stosunkowo wolno reagował na prośby Ukrainy o ciężkie uzbrojenie. W początkowej fazie wojny istniały obawy o sprowokowanie Rosji, politycy nie docenili też skali ukraińskiego oporu. Z czasem te postawy uległy zmianie, choć wciąż pojawiają się pytania o determinację Zachodu do dalszego wspierania Kijowa - skomentował ekspert BBC ds. wojskowości Jonathan Beale.
- Dla Ukrainy, walczącej o przetrwanie przeciwko przytłaczającym siłom wroga, liczby wciąż mają znaczenie. (Zaatakowany kraj) nadal uważa, że nie dostaje wystarczającej ilości broni. Na początku wojny Ukraina apelowała o myśliwce. Do tej pory nie dostarczono ani jednego - dodał Beale.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.