Wojna w Ukrainie. BBC: Polska na trzecim miejscu na świecie pod względem pomocy wojskowej

W kwestii pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie Stany Zjednoczone wciąż wiodą prym. Według analiz BBC wśród państw najmocniej wspierających Ukrainę pod względem deklarowanych środków Polska znalazła się na trzecim miejscu. Nasz rząd zobowiązał się przekazać 1,81 mld dolarów. Francja uplasowała się dopiero na 13. pozycji (0,16 mld).

Przywódcy państw członkowskich NATO podczas szczytu w Madrycie dyskutowali o obecnej sytuacji w Ukrainie oraz o nowej koncepcji obronnej. W środę 29 czerwca wypowiedział się także Wołodymyr Zełeński. - Musimy przełamać przewagę rosyjskiej artylerii. Potrzebujemy znacznie nowocześniejszych systemów - stwierdził. Dodał, że jeśli jego kraj nie otrzyma broni potrzebnej do pokonania Rosji, członkowie Paktu Północnoatlantyckiego w przyszłości sami staną w obliczu wojny z Moskwą. Polska od początku wojny w Ukrainie deklaruje wsparcie zaatakowanemu krajowi i zobowiązuje się do udzielania mu wsparcia. BBC przeanalizowało, jaka dokładnie jest skala pomocy oferowana przez poszczególne państwa. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta

Wojskowa pomoc Ukrainie. USA liderem

Choć ponad 30 krajów przekazało Ukrainie ogromne ilości sprzętu wojskowego, Wołodymyr Zełenski wciąż apeluje o większe finansowanie. Prezydent poinformował, że miesięczny koszt obrony kraju przed rosyjską agresją wynosi około 5 miliardów dolarów.

Jeśli chodzi o już wydane pieniądze, Biały Dom twierdzi, że Stany Zjednoczone zapewniły Ukrainie 6,3 miliarda dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, odkąd prezydent Joe Biden objął urząd w styczniu 2021 roku.

Wielka Brytania twierdzi, że od początku wojny dostarczyła 1,6 miliarda dolarów, a kolejne 1,2 miliarda dolarów są w przygotowaniu - poinformowała BBC, powołując się na Instytut Gospodarki Światowej w niemieckiej Kilonii.

Kto na świecie da najwięcej? Polska na trzecim miejscu

Według analizy BBC wśród państw najmocniej wspierających Ukrainę (pod względem deklarowanych, a nie przekazywanych środków na cele wojskowe) na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone. Zobowiązały się zapewnić znacznie więcej środków niż jakikolwiek inny kraj - 25,45 mld dolarów.

Zaraz za nimi jest Wielka Brytania i Polska. Kraj Borisa Johnsona zadeklarował 2,53 mld dolarów, natomiast rząd w Warszawie 1,81 mld dolarów. Kolejne lokaty zajmują Niemcy (1,48 mld dolarów), Kanada (0,8 mld), Norwegia (0,48 mld) i Czechy (0,27 mld). Francja uplasowała się dopiero na trzynastej pozycji (0,16 mld), a Włochy na piętnastej (0,11 mld).

Liczby mają znaczenie. "Zachód stosunkowo wolno reagował na prośby"

- Zachód stosunkowo wolno reagował na prośby Ukrainy o ciężkie uzbrojenie. W początkowej fazie wojny istniały obawy o sprowokowanie Rosji, politycy nie docenili też skali ukraińskiego oporu. Z czasem te postawy uległy zmianie, choć wciąż pojawiają się pytania o determinację Zachodu do dalszego wspierania Kijowa - skomentował ekspert BBC ds. wojskowości Jonathan Beale.

- Dla Ukrainy, walczącej o przetrwanie przeciwko przytłaczającym siłom wroga, liczby wciąż mają znaczenie. (Zaatakowany kraj) nadal uważa, że nie dostaje wystarczającej ilości broni. Na początku wojny Ukraina apelowała o myśliwce. Do tej pory nie dostarczono ani jednego - dodał Beale.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: