MSZ Ukrainy zerwało kontakty dyplomatyczne z Syrią. Za uznanie kontrolowanych przez Rosję republik

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że zrywa stosunki dyplomatyczne z Syrią. Ma to związek z uznaniem przez państwo azjatyckie niepodległości dwóch tzw. republik ludowych. Syria, jest drugim po Rosji państwem, które uznało Republiki Donbaską i Ługańską za niepodległe.

W środę syryjskie władze poinformowały o uznaniu niepodległości i suwerenności tak zwanych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Niepodległość tych terenów uznały wcześniej także separatystyczne Abchazja i Osetia Południowa.

Syria uznała tzw. republiki Doniecką i Ługańską. Ruch MSZ Ukrainy

Po oświadczeniu azjatyckiego państwa MSZ Ukrainy postanowiło zerwać z nim stosunki dyplomatyczne.

"Decyzję tę uznajemy za akt nieprzyjazny wobec Ukrainy, naruszenie jej suwerenności i integralności terytorialnej, rażące naruszenie ukraińskiego ustawodawstwa, Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego. Nie mamy wątpliwości, że reżim syryjski próbuje nadać pseudopodmiotowość rosyjskim okupacyjnym władzom w obwodach donieckim i ługańskim na rozkaz swoich kuratorów na Kremlu" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie ukraińskiego MSZ.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraiński resort ogłosił, że zrywa stosunki dyplomatyczne przy jednoczesnym zachowaniu stosunków konsularnych z tym krajem. Zakomunikowano, że strona ukraińska rozpoczyna również procedurę wprowadzenia embarga handlowego wobec Syrii, a także nałożenia innych sankcji na syryjskie osoby prawne i osoby fizyczne.

"Nasze stanowisko jest jasne. Reagujemy możliwie ostro na wszelkie próby podważania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz chronimy interesów narodowych wszelkimi dostępnymi sposobami, w tym na froncie dyplomatycznym" - podkreślił minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

W oświadczeniu MSZ Ukrainy przypomniał, że w związku ze zbrodniami reżimu Baszszara al-Asada na ludności syryjskiej strona ukraińska zamknęła w 2016 roku ambasadę Ukrainy w Damaszku, a także w 2018 roku nakazała zamknięcie ambasady syryjskiej w Kijowie.

Zobacz wideo Jakie są szanse, że Ukraina odzyska ziemie z 2014 roku? [Q&A Gazeta.pl]

Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa nieuznawane na arenie międzynarodowej

Przypomnijmy, że tzw. Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa są nieuznawane na arenie międzynarodowej. DRL i ŁRL ogłosiły swoją niepodległość w maju 2014 roku, dzień po referendum niepodległościowym. Terytoria kontrolowane przez republiki zamieszkałe są głównie przez ludność rosyjskojęzyczną, która miała częściowo poprzeć jej powstanie. Nie uznają natomiast rządu w Kijowie.

Ukraina kwalifikuje te tzw. republiki jako organizacje terrorystyczne. Bojówki Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej oskarżane są przez stronę ukraińską o liczne zbrodnie wojenne. 21 lutego 2022 roku, na trzy dni przed napaścią na Ukrainę, niepodległość republiki uznała Rosja.

Więcej o: