Szwecja i Finlandia w NATO. Sekretarz generalny podał datę i skomentował groźby Putina

We wtorek nastąpi podpisanie protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Po zakończeniu przyspieszonej procedury ratyfikacji tych dokumentów we wszystkich państwach członkowskich dwa nordyckie kraje wejdą do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będzie on wtedy liczył 32 członków. Na zakończonym właśnie szczycie NATO w hiszpańskiej stolicy przywódcy zgodzili się na zaproszenie Szwecji i Finlandii do Sojuszu.

Sekretarz generalny zapewnił też, że zanim formalnie staną się one krajami członkowskimi, będą mogły liczyć na parasol bezpieczeństwa NATO. - Jesteśmy gotowi chronić wszystkich sojuszników, także Szwecję i Finlandię, i jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność - podkreślił Jens Stoltenberg, pytany o komentarz prezydenta Rosji. Władimir Putin powiedział w środę, że przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO będzie wymagało odpowiedzi ze strony Rosji.

- Finlandia i Szwecja to państwa suwerenne i mają prawo do wybierania własnej drogi i przystąpienia do Sojuszu. Widzę, że Rosja jest w pełni skoncentrowana na wojnie z Ukrainą i komunikaty Moskwy nic nie zmieniają. Moskwa wysyłała już różne komunikaty w tej sprawie - dodał sekretarz generalny.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Joe Biden: Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO

- Podkreśliliśmy, że artykuł 5. Paktu jest świętością. Atak na jednego oznacza atak na wszystkich. Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO -  podkreślił Joe Biden na zakończenie trzydniowego spotkania przywódców państw Sojuszu. Podkreślił, że NATO jest bardziej zjednoczone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Potwierdził zobowiązania sojuszników do obrony każdego kawałka terytorium NATO. - Zaproszenie Finlandii i Szwecji do NATO to akt historyczny, dwa kraje, które mają bardzo długą tradycję neutralności, zdecydowały dołączyć do NATO - kontynuował prezydent USA

Prezydent USA podczas swojego przemówienia stwierdził, że większość krajów NATO po raz pierwszy będzie wydawać więcej niż 2 proc. PKB na obronność. - Razem mamy o wiele większe możliwości, by zwiększać siły obronne Sojuszu we wszystkich obszarach - mówił

- 12 lat temu określaliśmy Rosję jako partnera. Świat zmienił się do tamtego czasu, [zmieniło się - red.] także NATO. Podczas tego szczytu zrobiliśmy wszystko, by stawić czoła wyzwaniu ze strony Rosji, ale także Chin, które starają się zachwiać porządkiem światowym - powiedział Joe Biden.

Prezydent USA podczas konferencji prasowej zaapelował, aby wspierać Ukrainę - W ciągu najbliższych dni ogłosimy 800 mln USD dodatkowej pomocy - dodał

- Wykorzystamy pieniądze m.in. z ceł nałożonych na Rosję, aby odbudować Ukrainę. Odpowiemy także na kryzys żywnościowy wywołany napaścią na Ukrainę - zadeklaorwał Joe Biden.

Zobacz wideo Z jakimi propozycjami Joe Biden przyjedzie na szczyt NATO w Madrycie?
Więcej o: