Richard Branson odwiedził zniszczone lotnisko pod Kijowem. Brytyjski miliarder rozmawiał o współpracy kosmicznej

Brytyjski miliarder Richard Branson odwiedził w środę zniszczone lotnisko Kijów-Hostomel. Podczas wizyty mówił o chęci pomocy w odbudowie portu wojskowego. To właśnie w Hostomlu stacjonował ogromny samolot An-225 Mrija. Brytyjski inwestor w rozmowie z lokalnymi politykami wyraził zainteresowanie tym projektem.

O wizycie Richarda Bransona poinformował w mediach społecznościowych szef lokalnej administracji wojskowej Taras Dumenko. We wpisie w mediach społecznościowych podkreślił, że brytyjski miliarder konsekwentnie wspiera Ukrainę, jej suwerenność, integralność terytorialną oraz najsurowsze sankcje wobec Rosji, jej przywódców i gospodarki.

Więcej informacji z kraju i ze świata na głównej stronie Gazeta.pl

"W Hostomlu interesował się lotniskiem Antonowa, a także możliwościami jego odbudowy. Wraz z przedstawicielami koncernu Ukroboronprom i przedsiębiorstwa Antonow opowiedzieliśmy naszemu gościowi o takich perspektywach, jak również o istniejących projektach dotyczących odbudowy lotniska" - napisał Dumenko.

Richard Branson w Ukrainie. Rozmawiał o współpracy w sferze kosmicznej

Szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija dodał z kolei, że tematem rozmów z brytyjskim miliarderem był również rozwój przemysłu kosmicznego w Ukrainie. Podczas spotkania Richard Branson miał wyrazić zainteresowanie projektem nowego samolotu An-225 Mrija.

"Projekt nowego samolotu już jest opracowywany, a maszyna będzie wyposażona w nowoczesne, cyfrowe oprogramowanie, które pozwoli An-225 Mrija stać się jeszcze silniejszym" - poinformował we wpisie na Telegramie.

O tym, jaki był samolot An-225 Mrija, przeczytacie w poniższym tekście

Arachamija dodał, że brytyjski miliarder wyraził gotowość pomocy "we wszystkim, w czym może". Miał także "być mile zaskoczony" nastawieniem władz Ukrainy oraz tym, że nawet w takich trudnych chwilach myślą one o tym, jak rozwijać kraj w sferze lotniczo-kosmicznej.

Zobacz wideo Ile będzie nas kosztować modernizacja armii? Pytamy wiceministra obrony narodowej

Brytyjski miliarder Richard Branson wspierał Ukrainę

Agencja Unian przypomniała, że Branson już w latach 2013-2014 wyraził poparcie dla Euromajdanu oraz potępił reżim Janukowycza. Publicznie deklarował również swoje oburzenie aneksją Krymu przez Rosję. Już wtedy biznesmen wezwał społeczność światową do zaprzestania handlu z Rosją.

W lutym 2022 roku brytyjski miliarder wspominał o porozumieniu budapeszteńskim oraz o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę. Brytyjczycy wezwali wówczas świat do zjednoczenia się wokół Ukrainy i ochrony jej przed potencjalną rosyjską agresją.

Więcej o: