Jens Stoltenberg o szczycie NATO: Historyczny. Uzgodnimy największą zmianę od czasu zimnej wojny

- Będzie to naprawdę historyczny szczyt, który zademonstruje naszą jedność i gotowość NATO do adaptowania do zmieniającej się rzeczywistości - zaznaczył w środę rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, nawiązując do rozpoczynającego się szczytu. Stoltenberg zapowiedział m.in. "fundamentalne zmiany w polityce odstraszania i obrony".

- Podejmiemy decyzje historycznej wagi - tak o dwudniowym szczycie NATO w Madrycie mówił w środę rano na konferencji prasowej sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.

W trakcie szczytu ma został m.in. uzgodniona nowa koncepcja strategiczna.

- Koncepcja ta oczywiście będzie odzwierciedlała to, że świat zmienił się w porównaniu do 2010 r., kiedy uzgadnialiśmy obecną koncepcję - wyjaśnił Stoltenberg. Przed dwunastoma laty Rosja była uznana przez NATO za strategicznego partnera.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Spodziewam się, że kiedy liderzy uzgodnią koncepcję strategiczną, powiedzą absolutnie jasno, że Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i będzie to odzwierciedlone w tekście koncepcji oraz w innych decyzjach, które podejmiemy - zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Prezydent Andrzej DudaMadryt. Polska wyśle żołnierzy do innych krajów NATO. Jest zapowiedź Dudy

W koncepcji mają zostać wspominane również Chiny. - Spodziewam się, że sojusznicy zgodzą się co do tego, że Chiny stanowią, są wyzwaniem dla naszych wartości, interesów, bezpieczeństwa - mówił Stoltenberg. Urzędnik podkreślił, że Chiny "nie są przeciwnikiem", ale sojusz musi brać pod uwagę konsekwencje związane z inwestycjami tego kraju m.in. w rakiety dalekiego zasięgu.

Szczyt NATO w Madrycie. "Największa zmiana od czasu zimnej wojny"

Jens Stoltenberg przekazał, że zostaną uzgodnione "fundamentalne zmiany w polityce odstraszania i obrony z większą liczbą rozmieszczonych formacji bojowych i większą liczbą sił gotowych do działania".

- Na szczycie zostanie uzgodniona największa zmiana dotycząca naszej kolektywnej obrony od czasu zimnej wojny - podkreślił.

Jest zgoda Turcji na dołączenie Szwecji i Finlandii do NATOSzwecja i Finlandia zostaną oficjalnie zaproszone do NATO

Przywódcy będą rozmawiać także m.in. na temat pakietu wsparcia dla Ukrainy oraz zmian klimatycznych. Liderzy zaproszą też oficjalnie Finlandię i Szwecję do członkostwa w NATO, co jest rezultatem wtorkowego porozumienia z Turcją.

- Będzie to naprawdę historyczny szczyt, który zademonstruje naszą jedność i gotowość NATO do adaptowania do zmieniającej się rzeczywistości - zaznaczył.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: