Finansista Jeffrey Epstein, oskarżony o seksualne wykorzystywanie dziesiątek nieletnich w swoich luksusowych rezydencjach, został znaleziony powieszony martwy w swojej celi w sierpniu 2019 roku. Śledztwo wykazało, że pilnujący go strażnicy dopuścili się licznych uchybień.
60-letnią obecnie Ghislaine Maxwell, jego byłą partnerkę, uznano winną werbowania dla Epsteina nastoletnich dziewcząt. Prokuratorzy ustalili, że Maxwell i Epstein współdziałali w nakłanianiu młodych dziewcząt do seksualnych relacji z Epsteinem oraz przedstawicielami biznesowego i politycznego establishmentu.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Według zeznań ofiar do kontaktów seksualnych miało dochodzić w latach 1994-2004 między innymi w Nowym Jorku, na Florydzie, w Nowym Meksyku oraz na prywatnej wyspie miliardera.
- Mogłaś położyć kres gwałtom, molestowaniu, obrzydliwym manipulacjom, które zaaranżowałaś, w których nawet brałaś udział, których byłaś świadkiem - zeznawała jedna ofiar w sądzie w trakcie procesu.
Prokuratura domagała się kary od 30 do 55 lat, obrońcy - ok. 4-5. Ostatecznie we wtorek nowojorski sąd wydał wyrok 20 lat więzienia. Kobieta ma też zapłacić 750 tys. dolarów grzywny. Jej obrońcy twierdzą, że nie ma ona takich pieniędzy.
- To Jeffrey Epstein powinien stać przed wami wszystkimi. Ostatecznie nie chodzi o Epsteina. To ja mam być skazana - mówiła Maxwell przed ogłoszeniem wyroku, cytowana przez CNN.
- Przepraszam za ból, którego doświadczyłyście. Mam nadzieję, że skazanie mnie pozwoli wam zakończyć w życiu pewien etap - dodała.
Sędzia Alison Nathan podkreśliła, że Ghislaine Maxwell "nie jest karana w miejsce Epsteina", a ponosi odpowiedzialność "za rolę, którą odegrała". Była partnerka Jefrrey'a Epsteina trafi więzienia federalnego w Danbury w stanie Connecticut.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują specjaliści Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>