Francja. To był największy proces karny w historii. W środę wyrok ws. zamachów w Paryżu w 2015 r.

Zamachy w Paryżu w 2015 roku, przeprowadzone przez terrorystów Państwa Islamskiego, były najbardziej krwawymi atakami we Francji od czasu II wojny światowej. W środę zostanie ogłoszony wyrok w sprawie.

W Paryżu zostanie w środę 29 czerwca ogłoszony werdykt w procesie dotyczącym zamachów przeprowadzonych przez terrorystów Państwa Islamskiego w stolicy Francji w 2015 roku. Dwudziestu oskarżonych było sądzonych za współudział w serii ataków, w których zginęło 130 osób. Były to najbardziej krwawe ataki we Francji od czasu drugiej wojny światowej.

Zobacz wideo ISIS zostało pobite, ale nie pokonane. Co dzieje się z Państwem Islamskim?

Francja. W środę ogłoszenie wyroków w procesie dot. zamachów w Paryżu

Szczególnie oczekiwany jest wyrok dotyczący głównego oskarżonego Salaha Abdeslama - jedynego żyjącego członka komando terrorystów, które przeprowadziło ataki. Islamista tłumaczył w sądzie, że w dniu ataku nie zdetonował swojego pasa samobójcy, i że postąpił tak, jak to ujął, ze względów ludzkich. Pod koniec procesu Abdeslam przeprosił ofiary. Grozi mu dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego - czyli najsurowsza kara we Francji.

Prokuratura domaga się też dożywotniego więzienia z możliwością skrócenia kary dla ośmiu oskarżonych. Dla pozostałych podejrzanych wnioskowano o kary pozbawienia wolności od pięciu do dwudziestu lat, z dożywotnim zakazem wjazdu do Francji. Sześciu oskarżonych było sądzonych zaocznie.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Francuska policja ewakuuje zakładników, którzy uciekli z sali koncertowej BataclanPo 22.00 zaczęli strzelać. Zabijali jedną osobę po drugiej [CO SIĘ DZIAŁO W BATACLAN]

Proces w sprawie zamachów w Paryżu

Proces w sprawie zamachów w Paryżu był największą rozprawą karną w historii Francji. Na jego potrzeby zwołano specjalny sąd przysięgłych i zbudowano największą salę obrad w kraju, gdzie w ciągu 10 miesięcy przesłuchano trzystu świadków, w tym byłego prezydenta Republiki François Hollande'a.

Zamachy z 13 listopada 2015 roku spowodowały głęboką traumę we Francji. Tego dnia terroryści zdetonowali ładunki wybuchowe w pobliżu stadionu narodowego, ostrzelali restauracje i zaatakowali salę Bataclan, w której odbywał się koncert. Ataki doprowadziły do wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Matthew -  człowiek to on przeżył oba zamachyCzłowiek, który przeżył zamachy na World Trade Center i na salę koncertową Bataclan

Więcej o: