Szczyt NATO w Madrycie. Polska wyśle żołnierzy do innych krajów sojuszu. Jest zapowiedź Andrzeja Dudy

Do Polski trafią wkrótce kolejni żołnierze NATO. Ponadto, prezydent Andrzej Duda zapowiada, że Warszawa również wyśle wojska do innych krajów Sojuszu. Liderzy krajów członkowskich NATO zbierają się w środę szczycie w hiszpańskiej stolicy. Tematem rozmów w Madrycie będą wojna w Ukrainie oraz bezpieczeństwo Europy.
Zobacz wideo Z jakimi propozycjami Joe Biden przyjedzie na szczyt NATO w Madrycie?

To ma być najważniejszy od kilku dekad szczyt NATO. Liderzy Sojuszu mają zdecydować o bardzo znaczącym zwiększeniu sił szybkiego reagowania: z 40 do ponad 300 tysięcy żołnierzy. Sojusz wyśle też kolejne oddziały na flankę wschodnią, czyli do państw, które znajdują się w sąsiedztwie Rosji i Białorusi. To Moskwa bowiem stanowi teraz największe zagrożenie dla innych krajów - od ponad stu dni rosyjskie wojska mordują bezbronnych i niewinnych cywilów w Ukrainie.

- Będą złożone w tej sprawie deklaracje przez poszczególne państwa, mamy nadzieję, że także i naszych sojuszników w stosunku do obecności w naszym kraju. Będzie też - zapowiadam to - polska deklaracja, jeśli chodzi o wzmocnienie sojusznicze w państwach, które są naszymi aliantami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Madrytu.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Cyberprzestępczość - zdjęcie ilustracyjne Wywiad ostrzega: Rosja może umieszczać wydalonych szpiegów w Szwajcarii

Stany Zjednoczone wyślą kolejne wojska Europy?

Polska oraz kraje bałtyckie naciskały w ostatnich tygodniach na radykalne zwiększenie obecności NATO na wschodzie ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Oczekuje się, że oprócz decyzji całego NATO, Stany Zjednoczone doślą do Niemiec i Polski jedną lub dwie brygady wojsk, czyli 7-10 tysięcy żołnierzy.

Obecnie w Polsce oraz w trzech krajach bałtyckich operują w sumie cztery bataliony wojsk NATO, a w kolejnych czterech krajach Europy Środkowej tworzone są podobne oddziały.

Ihor Kołychajew Ukraina. Rosjanie porwali i wywieźli mera Chersonia Ihora Kołychajewa

Szczyt NATO w Madrycie

W środę podczas pierwszej sesji przywódcy państw NATO połączą się zdalnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Druga sesja to spotkanie z przyszłymi krajami członkowskimi - Szwecją i Finlandią oraz najbliższymi partnerami, m.in. Gruzją, Japonią, czy Koreą.

Poranna sesja będzie poświęcona rosyjskiej wojnie rozpętanej w Ukrainie oraz jej konsekwencjom. Prezydent USA podkreślał przed szczytem, że kluczowa w tej sprawie jest jedność. - Dzisiaj NATO jest bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek było i jesteśmy gotowi stawić czoła groźbom rosyjskiej agresji, ponieważ szczerze mówiąc nie mamy wyboru - mówił Joe Biden. Podczas rozmowy z ukraińskim prezydentem sojusznicy mają zadeklarować kolejne wsparcie wojskowe.

Później, już w swoim gronie mają uzgodnić nową koncepcję strategiczną NATO, w której Rosja nie jest już określana jako strategiczny partner, ale - jak mówił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg - "największe i bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa".

Więcej o: