Rosja. Absurdalny medal dla Kadyrowa. "Za zasługi w dziedzinie stomatologii"

Ramzan Kadyrow został odznaczony rosyjskim medalem za "zasługi w dziedzinie stomatologii" - podało we wtorek Radio Swoboda. To tylko jedna z wielu absurdalnych nagród, które Rosja przyznała przywódcy Czeczenii, zaangażowanemu w wojnę w Ukrainie.

Rosja zdaje się uważać Ramzana Kadyrowa za eksperta w każdej dziedzinie. Jak przypomina Radio Swoboda, przywódca Czeczenii został odznaczony m.in. za wzmocnienie rosyjskiego systemu karnego, wkład w rozwój parlamentaryzmu oraz walkę o prawa człowieka (co jest szczególnie niedorzeczne, gdy weźmie się pod uwagę brutalność kadyrowców i poważne oskarżenia o zabijanie ukraińskich cywilów oraz zbrodnie wojenne).

Kadyrow otrzymał również rosyjski medal "Za powrót do Krymu" oraz tytuł "Bohatera Federacji Rosyjskiej" - najwyższy honorowy tytuł w Rosji. Jest też profesorem honorowym trzech czeczeńskich uczelni.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ramzan Kadyrow (zdjęcie ilustracyjne)Ramzan Kadyrow z Siergiejem Szojgu. Czeczen w butach na platformie

Ramzan Kadyrow z rosyjskim medalem za zasługi w dziedzinie stomatologii

Do kolekcji laurów Ramzana Kadyrowa dołączył właśnie kolejny - za zasługi w dziedzinie stomatologii. Medal przyznało mu Rosyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne. Czeczeński przywódca pochwalił się tym w mediach społecznościowych. Radio Swoboda podaje, że nagrodę wręczono z okazji otwarcia nowego budynku Polikliniki Stomatologicznej w Groznym.

W zamian Kadyrow odznaczył głównego lekarza placówki Junusa Umarowa, przyznając mu najwyższe czeczeńskie odznaczenie - Order Kadyrowa.

Zobacz wideo Ekspert o Czeczenach biorących udział w wojnie i grupie Wagnera

Przywódca Czeczenii niejednokrotnie był wyszydzany za swoje słowa i działania. Krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kadyrow odgrażał się, że Czeczenia nałoży dotkliwe sankcje na zachodnich polityków. W emocjonalnym oświadczeniu dał im ultimatum do... 31 lutego (dla przypomnienia - w lutym jest tylko 28 lub 29 dni).

Ośmieszają się także ludzie Kadyrowa, zwani od jego nazwiska kadyrowcami. Niedawno zasłynęli jako "tiktokowi wojownicy", bo do sieci wypłynęło nagranie, na którym - chcąc najpewniej popisać się siłą - ostrzeliwują ukraińskie krzaki.

Kadyrowcy strzelający do krzakówNowe nagranie kadyrowców. "TikTokowi wojownicy" strzelają do krzaków

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: