Niemcy. Strażnik obozu koncentracyjnego skazany za pomoc w mordzie 3518 osób. Powtarzał: "jestem niewinny"

Niemiecki sąd skazał na pięć lat więzienia byłego strażnika obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, Josefa Schuetza. Mężczyzna ma 101 lat i jest najstarszą osobą, która stanęła przed sądem za współudział w zbrodniach wojennych w czasie Holokaustu. Odpowie za "świadomą i dobrowolną" pomoc w zamordowaniu 3518 więźniów w obozie Podczas procesu powtarzał: "jestem niewinny", zakrywał też twarz.

Jak wyjaśnił sędzia Udo Lechtermann, Josef Schuetz został uznany za winnego współudziału w morderstwie podczas pracy jako strażnik więzienny w niemieckim nazistowskim obozie Sachsenhausen w Oranienburgu, na północ od Berlina, w latach 1942-1945.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

Niemcy. Strażnik obozu koncentracyjnego skazany za pomoc w zamordowaniu 3518 więźniów

Prokuratorzy uznali, że oskarżony "świadomie i dobrowolnie" uczestniczył w zabójstwach 3518 więźniów w obozie, w tym podżegał do mordowania więźniów przy użyciu Cyklonu B i zażądali dla niego 5 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna powtarzał: "jestem niewinny". Twierdził też, że nie wiedział o zbrodniach popełnianych w obozie. Pytany o swoją pracę w Sachsenhausen mówił też, że "nic nie wie" o tym, co się tam wydarzyło i że "absolutnie nic" złego nie zrobił.

Podczas postępowania karnego Josef Schotz wypowiadał się też niespójnie na temat swojej przeszłości, m.in. mówił, że w czasie II wojny światowej pracował jako robotnik rolny. Zeznania nie pokrywały się jednak z dokumentami historycznymi, na których poświadczono tożsamość mężczyzny.

Obóz zagłady w Sachsenhausen został założony w lipcu 1936 roku jako obóz modelowy i szkoleniowy SS. Przeciętnie przebywało w nim około 50 tysięcy więźniów. W sumie przez KL Sachsenhausen i jego filie przeszło ponad 200 tysięcy ludzi. Kilkadziesiąt tysięcy straciło życie na skutek głodu, chorób i zimna, zostało zamordowanych lub zmarło w wyniku pseudomedycznych eksperymentów. Dokładną liczbę ofiar trudno ustalić, ponieważ oryginalna lista zmarłych została w większości zniszczona przez SS pod koniec wojny.

Więcej o: