Małpia ospa. Do tej pory potwierdzono ponad 3 tys. przypadków choroby. Zanotowano jeden zgon

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła kolejne przypadki małpiej ospy, większość z nich zanotowano w Europie. Aktualnie wirus małpiej ospy występuje już w 50 krajach. W Nigerii stwierdzono jeden zgon.

W środę 27 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że od 17 czerwca zgłoszono kolejne 1310 nowych przypadków małpiej ospy. Kolejne ogniska choroby zanotowano w kolejnych krajach. Od 1 stycznia do 22 czerwca pojawiło się 3413 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków choroby oraz jeden zgon. Choroba wystąpiła już w 50 krajach.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak długo utrzyma się odporność na wirusa? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

Małpia ospa. Wzrasta liczba potwierdzonych przypadków

Większość przypadków potwierdzono w Europie, są to łącznie 2933 przypadki, co stanowi 86 proc. wszystkich chorych. W regionie obu Ameryk zanotowano do tej pory 381 przypadków, w Afryce 73, a w zachodnim regionie Pacyfiku 11. Jeden zgon zgłoszono w Nigerii w drugim kwartale 2022 roku. Przewiduje się, że liczba zanotowanych przypadków ulegnie zmianie, ponieważ dostarczanych będzie więcej informacji, a dane będą weryfikowane zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi.

WHO zapewnia, że sytuacja jest ściśle monitorowana. Organizacja wspiera też międzynarodową wymianę informacji na temat choroby z państwami członkowskimi oraz partnerami. Koordynowane jest też śledzenie nowych przypadków choroby, badań laboratoryjnych, izolacji i zarządzania klinicznego. Potwierdzono również, że wirus małpiej ospy jest wariantem zachodnioafrykańskim.

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie (zdjęcie ilustracyjne)Małpia ospa w Polsce. Pierwszy pacjent wyszedł ze szpitala

Małpia ospa. Niebezpieczeństwo choroby umiarkowane

WHO ocenia niebezpieczeństwo choroby jako umiarkowane na poziomie globalnym. Bierze się pod uwagę, że po raz pierwszy przypadki są zgłaszane w pięciu regionach WHO. Wysokie ryzyko zauważa się jednak w Europie ze względu na raport, który pokazuje, że kolejne kraje odnotowały przypadki choroby oraz nietypowy obraz kliniczny przypadków. W nowych krajach przypadki potwierdzono głównie u mężczyzn - przekazuje WHO.

Według informacji przekazanych przez WHO od 1 stycznia 2022 do 22 czerwca najwięcej przypadków w Europie potwierdzono w Wielkiej Brytanii (793), Niemczech (521), Hiszpanii (520), Portugalii (317), Francji (277) oraz w Holandii (167).

Małpia ospa na Mazowszu. Konferencja prasowa w szpitalu zakaźnym przy Wolskiej w Warszawie. Na zdjęciu ordynator Grażyna CholewińskaMałpia ospa. Kolejne przypadki w Polsce potwierdzone. Jest ich już 12

Więcej o: