Początek szczytu NATO w Madrycie. Biden ogłosi decyzję ws. obecności wojsk USA w Polsce

Na rozpoczynającym się we wtorek szczycie NATO prezydent USA Joe Biden ogłosi decyzję ws. przedłużenia obecności amerykański żołnierzy w Polsce. Informacje o tej zapowiedzi podają amerykańskie media, które powołują się na źródła w Białym Domu.

Spotkanie przedstawicieli Paktu Północnoatlantyckiego rozpocznie się we wtorek w Madrycie. Podczas szczytu prezydent USA Joe Biden, oprócz decyzji ws. obecności Amerykanów w Polsce, planuje również ogłosić zmiany w rozmieszczeniu sił wojskowych w kilku krajach bałtyckich, które autoryzował jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. To ustalenia stacji NBC News, która powołuje się na dwa źródła w Białym Domu. Administracja prezydenta USA odmówiła komentarza.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Z jakimi propozycjami Joe Biden przyjedzie na szczyt NATO w Madrycie?

Biden ogłosi decyzję ws. wojsk amerykańskich w Europie

Według amerykańskiej stacji, zmiany dotyczące obecności wojsk USA dotyczą Litwy, Łotwy i Estonii. Rozmówcy NBC podkreślili, że liczebność żołnierzy amerykańskich będzie tam "minimalna". Z kolei w  Polsce na stałe mogłoby stacjonować kilkuset Amerykanów. Niewykluczone, że Joe Biden może również ogłosić zwiększenie liczby jednostek amerykańskiej marynarki wojennej w porcie Naval Station Rota w Hiszpanii.

Ogłoszenia są związane z nowym pakietem pomocy wojskowej USA dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów, który administracja Bidena podała w czwartek. USA planuje dostarczenie Ukrainie nowego systemu rakiet ziemia-powietrze. Zmiany związane ze stacjonowaniem amerykańskiego wojska w Europie Wschodniej są uzależnione od rozwoju sytuacji w Ukrainie i zakresu działań wojennych w regionie.

NATO z Nową Koncepcją Strategiczną

Szczyt NATO rozpocznie się we wtorek. Głównymi tematami spotkania przywódców państw sojuszu będą wzmocnienie zdolności obronnych sojuszu i wsparcie dla Ukrainy. Stany Zjednoczone liczą na postęp negocjacji w sprawie przyjęcia do sojuszu Szwecji i Finlandii.

Stany Zjednoczone na szczycie w Madrycie będzie reprezentować sam prezydent USA. Jego doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że Joe Biden na razie nie ma w planie spotkania z prezydentem Recepem Erdoganem. Nie wykluczył jednak, że do rozmowy przywódców USA i Turcji może dojść.

- Odbędzie się spotkanie przedstawicieli Turcji, Finlandii, Szwecji i sekretarza generalnego NATO. Chcemy zobaczyć, jakie będą jego rezultaty - powiedział Jake Sullivan. Jak dodał, prezydent Biden uważnie śledzi przebieg tych konsultacji.

Turcja sprzeciwia się rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię. Oba kraje złożyły wnioski o przestąpienie do Paktu w maju. Decyzja jest bezpośrednim następstwem inwazji Rosji na Ukrainę.

Państwa NATO przyjmą w Madrycie nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania Sojuszu na najbliższą dekadę. W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą ok. 40 tys. żołnierzy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: