Wstrząsające odkrycie w Teksasie. W naczepie ciężarówki odnaleziono 46 ciał

46 ciał w naczepie ciężarówki odkryto w San Antonio w stanie Teksas. Większość z nich to migranci, którzy próbowali dostać się do Stanów Zjednoczonych. - To przerażająca ludzka tragedia - powiedział burmistrz San Antonio.

Ciała migrantów znaleziono na naczepie ciężarówki w pobliżu torów kolejowych. Służby znalazły również 16 żyjących osób, które natychmiast trafiły do szpitala. - Wśród nich było czworo dzieci. Wszyscy mieli objawy silnego odwodnienia przegrzania organizmu - przekazał agencji AP komendant straży pożarnej Charles Hood. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Wołanie o pomoc"

Lokalne media poinformowały, że prawdopodobnie ciężarówką przewożono nielegalnych migrantów z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Szef miejscowej policji podał, że w związku ze sprawą trzy osoby zostały zatrzymane. - Nie wiadomo, czy były one bezpośrednio związane z handlem ludźmi. Śledztwo w tej sprawie przeprowadzi Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA - powiedział William McManus z lokalnej policji.

McManus relacjonuje, że ciała odnaleziono dzięki osobie, która pracująca w pobliskim budynku. To ona usłyszała wołanie o pomoc i wyszła, aby sprawdzić, co się dzieje. Okazało się, że drzwi przyczepy ciężarówki są częściowo otwarte, a w środku są martwi ludzie. 

W naczepie pojazdu nie znaleziono żadnej wody. - To był ciągnik z naczepą chłodniczą, ale na platformie nie było widocznej działającej klimatyzacji - dodał Hood. Obecnie w rejonie San Antonio temperatura dochodzi w dzień do ponad 39 stopni Celsjusza. San Antonio leży w odległości 250 kilometrów od granicy meksykańskiej.

"Chcieli znaleźć lepsze życie"

Burmistrz San Antonio Ron Nirenberg przyznał, że "to największa taka tragedia w historii miasta".

To rodziny, które prawdopodobnie próbowały znaleźć lepsze życie. To nic innego, jak przerażająca ludzka tragedia

- powiedział Nirenberg. Na Twitterze poprosił o chwilę refleksji, współczucia i modlitwy za zmarłych i ich rodziny.

Szef dyplomacji Meksyku poinformował, że na miejsce znalezienia martwych osób pojechał meksykański konsul. Minister na Twitterze napisał, że narodowość ofiar pozostaje jeszcze nieustalona. 

W lutym 2021 r. prezydent USA Joe Biden uchylił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem. Został on wprowadzony przez jego poprzednika Donalda Trumpa, który w ten sposób chciał zdobyć pieniądze na budowę muru na granicy. Biden ocenił tę decyzję jako nieuzasadnioną i zapewnił, że USA nie będą finansować budowy zapory.

W lipcu 2017 r. 10 migrantów zginęło w czasie przemytu w przyczepie ciągnika, którą policja San Antonio odkryła na parkingu centrum handlowego. Kierowca, James Matthew Bradley, Jr., został skazany na dożywocie za udział w przemycie.

Jack Staton, były urzędnik amerykańskiego departamentu ds. imigracji podkreślił w rozmowie z agencją Reutera, że migranci byli regularnie przechwytywani w Teksasie, w okolicach San Antonio, od czasu incydentu w 2017 roku. - To tylko kwestia czasu, zanim taka tragedia się powtórzy - zauważył.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: