NASAMS dla Ukrainy. Doradca Bidena potwierdza medialne doniesienia

Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie zaawansowany system obrony przeciwrakietowej - potwierdził doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Uzbrojenie ma zostać przekazane władzom w Kijowie jesienią tego roku.

Telewizja CNN informowała wcześniej, że jeszcze w tym tygodniu Stany Zjednoczone ogłoszą plan zakupu dla Ukrainy zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze średniego i dalekiego zasięgu.

Informacje te potwierdził doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Według dziennika "The Wall Street Journal" system, który kosztuje około 160 milionów dolarów, ma zostać dostarczony do 1 listopada.

System obrony przeciwrakietowej NASAMS ma zasięg do 100 mil, czyli 160 km. Produkowana przez amerykański Raytheon i norweski koncern Kongsberg broń służy m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej obejmie też dodatkową amunicję artyleryjską i radary przeciwartyleryjskie.

Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej

USA: Zaawansowany system obrony przeciwrakietowej dla Ukrainy

O przekazanie systemów obrony przeciwrakietowej apelował do przywódców Zachodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Niedawno Niemcy zobowiązały się dostarczyć Ukrainie jeden z najlepszych na świecie systemów obrony powietrznej IRIS-T.

Jake Sullivan wyraził przekonanie, że Rosja ma trudności z uzupełnianiem wojsk i zaopatrzenia swoich sił na Ukrainie. Według doradcy prezydenta USA problemy te "nie ograniczają się do Donbasu, a na pewno nie ograniczają się do Ługańska". 

W zeszłym tygodniu administracja Bidena przekazała dodatkowe 450 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym kilka dodatkowych systemów rakietowych średniego zasięgu. Ten pakiet został ogłoszony zaledwie tydzień po tym, jak USA zapewniły, że wyślą Ukrainie dodatkowy miliard dolarów pomocy wojskowej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: