NATO siedmiokrotnie zwiększa siły szybkiego reagowania. "Polska odczuje wzrost zaangażowania"

Sekretarz Generalny NATO zapowiedział znaczący wzrost liczby żołnierzy w siłach szybkiego reagowania - z obecnych 40 tys. do 300 tys. Wielu z nich będzie stacjonować na wschodniej flance NATO.

Jens Stoltenberg złożył deklarację przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. Początek rozmów w Hiszpanii we wtorek wieczorem.

Zobacz wideo Z jakimi propozycjami Joe Biden przyjedzie na szczyt NATO w Madrycie?
Wzmocnimy nasze grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady. Przekształcimy też Siły Odpowiedzi NATO i zwiększymy liczbę żołnierzy w siłach szybkiego reagowania do ponad 300 tysięcy

- powiedział Sekretarz Generalny NATO. Dokładną liczbą żołnierzy, którzy przyjadą m.in. do Polski, przedstawiciele paktu podadzą w najbliższych tygodniach, już po szczycie.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Stoltenberg: Polska odczuje wzmocnienie

NATO zdecyduje o wysłaniu dodatkowych żołnierzy na wschód Europy już po raz drugi w tym roku. Szczegóły nie są na razie znane, ale jak mówi szef Sojuszu Jens Stoltenberg, przywódcy krajów NATO mają na szczycie dać zielone światło na wzmocnienie tych oddziałów wojsk, które są już na wschodniej flance.

Sojusz znacząco zmieni swoją obecność na wschodniej flance. Oprócz żołnierzy ma bowiem pojawić się więcej broni, sprzętu, powstaną nowe magazyny, a wojska NATO będą częściej ćwiczyć z lokalnymi żołnierzami, by móc skutecznie bronić danego terenu w razie zagrożenia.

Zmiany w NATO są rezultatem znaczącej zmiany w podejściu do Rosji. W czasie szczytu w Madrycie politycy przyjmą też nową koncepcję strategiczną Sojuszu. Znajdzie się w niej zapis, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla państw NATO. W dotychczasowej koncepcji Rosja określana była jako "strategiczny partner".

- Oczekuję, że na szczycie NATO sojusznicy wyraźnie oświadczą, że Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, dla naszych wartości, dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach - ocenił na poniedziałkowej konferencji w Brukseli Stoltenberg.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: