Ukraiński wywiad: Rosja chce zwiększyć wojskowy kontyngent na Białorusi

Rosja zwiększy swój wojskowy kontyngent na Białorusi - twierdzi ukraiński wywiad. Rosjanie planują zwiększyć tam liczbę samolotów operacyjno-taktycznego lotnictwa wojskowego. Do obwodu homelskiego mają powrócić rosyjskie wojska.

"Kierownictwo instytucji i organizacji w obwodzie homelskim (Białoruś) zostało uprzedzone o prawdopodobnym powrocie pododdziałów rosyjskich sił zbrojnych. Jednocześnie Rosjanie planują zwiększenie liczebności lotnictwa operacyjno-taktycznego na terytorium Białorusi" - czytamy w komunikacie wywiadu w serwisie Telegram.

Od 22 czerwca w obwodzie homelskim trwają ćwiczenia mobilizacyjne armii białoruskiej. Wywiad ukraiński podaje, że szkolenie bojowe z rezerwistami nie jest prowadzone. Skierowano ich do prac gospodarczych.

Rosjanie z południa Białorusi w lutym zaatakowali Kijów i Czernihów. Bazę mają tam też rosyjskie samoloty. Rakietowy ostrzał Ukrainy prowadzony jest też z obwodów homelskiego i brzeskiego. 

Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Duże straty rosyjskiej armii

Rosjanie kontynuują ofensywę w kierunku Doniecka i Charkowa, ale ukraińska armia zadaje im duże straty - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl >>>

Jak czytamy w komunikacie, Ukraińcy odparli ataki w pobliżu miast Bachmut i Słowiańsk. Udaremnili także blokadę Lisiczańska. Po nieudanym szturmie w pobliżu wsi Pawliwka, gdzie Rosjanie mieli ponieść ciężkie straty, okupanci wycofali się.

Prezydent Chin Xi Jinping był gospodarzem szczytu krajów BRICS"Die Welt": Antyzachodni sojusz rośnie w siłę. Wiatr na świecie zmienił kierunek

Wojna w Ukrainie. "Działania filtracyjne" na terytoriach okupowanych

Jak przekazał rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Szputun, Rosjanie koncentrują się także na innych działaniach, nie tylko zbrojnych. Na tymczasowo okupowanych terytoriach agresor prowadzi wobec ich mieszkańców tak zwane "działania filtracyjne". "Siły obronne Ukrainy zadają wrogowi straty we wszystkich kierunkach. Dlatego wróg stara się uniknąć aktywnych działań wojennych. W związku z odmową powrotu na terytorium Ukrainy znacznej części okupantów, skierowanych do Rosji w celu regeneracji, dowództwo niektórych jednostek zabroniło wydawania przepustek" - podkreślił rzecznik.

Dodatkowo Sztab Generalny informuje, że na południu Białorusi zauważono wzmożoną aktywność grup dywersyjnych i rozpoznawczych, które mają zostać wykorzystane do działań w Ukrainie.

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Nagranie policji ws. Gabby PetitoUSA. Śmierć Gabby Petito - ujawniono zapiski z notesu mordercy

Więcej o: