Szwecja. Premierka przed szczytem NATO: Z niecierpliwością czekam na spotkanie z Erdoganem

Premierka Szwecji Magdalenie Andersson rozmawiała przez telefon z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat przyłączenia skandynawskiego kraju do NATO. "Zgodziłam się co do wagi postępów w przygotowaniach do szczytu NATO w Madrycie w przyszłym tygodniu, gdzie z niecierpliwością czekam na spotkanie z prezydentem Erdoganem i innymi przywódcami Sojuszu" - przekazała Andersson.

Turcja sprzeciwiła się przyłączeniu Szwecji i Finlandii do NATO, twierdząc, że kraje te rzekomo wspierają kurdyjskich bojowników oraz utrzymują embargo na broń na Turcję. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas rozmowy ze szwedzką premierką Magdalenie Andersson podkreślił, że chce zobaczyć "konkretne i jasne zastosowania wiążących zobowiązań, jakie podejmie Szwecja" - informuje Agencja Reutera.

Zobacz wideo Z jakimi propozycjami Joe Biden przyjedzie na szczyt NATO w Madrycie?

Premierka Szwecji: Z niecierpliwością czekam na spotkanie z prezydentem Erdoganem i innymi przywódcami Sojuszu

Do rozmowy telefonicznej z Erdoganem odniosła się Andersson, która przekazała, że była ona pomyślna. "Zgodziłam się co do wagi postępów w przygotowaniach do szczytu NATO w Madrycie w przyszłym tygodniu, gdzie z niecierpliwością czekam na spotkanie z prezydentem Erdoganem i innymi przywódcami Sojuszu" - przekazała na Twitterze szefowa szwedzkiego rządu cytowana przez portal swissinfo.ch.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg także rozmawiał z prezydentem Erdoganem w sprawie wniosków Finlandii i Szwecji o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg napisał na Twitterze, że rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze i będzie kontynuowana w  Madrycie podczas spotkania przywódców Sojuszu.

Atak na KijówUkraina. Akcja ratownicza po ataku na budynek w Kijowie

Premierka Finalni: Są pewne sprawy podniesione przez Turcję i staramy się je rozwiązać

Wejście zarówno Finlandii, jak i Szwecji do NATO blokuje Turcja. Ankara zarzuca dwóm krajom nordyckim wspieranie Partii Pracujących Kurdystanu, którą uważa za organizację terrorystyczną. Szefowa fińskiego rządu Sanna Marin powiedziała, że cały czas prowadzone są rozmowy z udziałem przedstawicieli z kwatery głównej NATO i Turcji. 

Wojna w Ukrainie. Ukraiński wojskowy ogląda ruiny kompleksu sportowego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Charkowie na Ukrainie, piątek, 24 czerwca 2022 r.,Rosja wymieniła dowódców biorących udział w wojnie w Ukrainie

- Są pewne sprawy podniesione przez Turcję i staramy się je rozwiązać. Ale muszę podkreślić, że Finlandia i Szwecja są w pełni gotowe do wejścia do NATO, spełniamy wszystkie kryteria, nie powinno więc być żadnego problemu. Natomiast jeśli są jakieś pytania to jesteśmy gotowi odpowiedzieć na nie - powiedziała premierka Finlandii.

Szczyt NATO w Madrycie rozpoczyna się we wtorek. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg mówił, że spotkanie przywódców w hiszpańskiej stolicy nie jest kluczowe dla przyjęcia Szwecji i Finlandii i że rozmowy mogą się jeszcze przedłużyć.

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: