Wojna w Ukrainie. Rosjanie uszkodzili w Charkowie ośrodek z reaktorem jądrowym. Zajęli też Siewierodonieck

Rosjanie ostrzelali w Charkowie obiekt, w którym znajduje się badawczy reaktor jądrowy. Uszkodzona została część urządzeń. Nie spowodowało to wzrostu promieniowania, ale niebezpieczeństwo takie istnieje, jeśli ataki artyleryjskie na obiekt będą się powtarzać. Z kolei w Siewierodoniecku szef tamtejszej administracji poinformował, że siły rosyjskie w pełni kontrolują już miasto.

Jak podaje Państwowa Inspekcja Nadzoru Jądrowego Ukrainy, w Charkowie doszło do ostrzału Narodowego Centrum Naukowego Instytutu Fizyki i Technologii. Uszkodzony został obiekt, w którym znajduje się ośrodek badawczy Źródło Neutronów, w tym ściana budynku mieszczącego akcelerator neutronów, ale też kanały wentylacyjne, system chłodzenia akceleratora i system awaryjnego zasilania energią elektryczną.

Pomiary nie wykazały wzrostu szkodliwego promieniowania wokół obiektu. Personel próbuje usunąć uszkodzenia. Jak czytamy, reaktor jądrowy został wprowadzony w stan podkrytyczny. Kolejne ostrzały mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo jądrowe.

Sobotni ostrzał to kolejne tego typu zdarzenie. Rosyjskie pociski kilkukrotnie trafiały w obiekt w Charkowie, w którym mieści się doświadczalny reaktor jądrowy.

Zobacz wideo Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta

Ukraina. Rosyjskie rakiety spadły na obwód lwowski 

Rosjanie ostrzeliwują też w sobotę inne regiony Ukrainy. Rakiety spadły na obwód lwowski oraz w okolicach Żytomierza. Poinformowały o tym miejscowe władze. Są ranni.

Jak zaznaczył szef wojskowej administracji obwodu lwowskiego Maksym Kozycki, Rosjanie ostrzelali obwód o godzinie 4 nad ranem. Wystrzelili 6 rakiet z rejonu Morza Czarnego. 2 rakiety zostały zestrzelone. 4 trafiły w obiekt wojskowy na terytorium powiatu jaworowskiego. Na skutek ostrzału ranne zostały cztery osoby. Jedna jest w poważnie ranna, 3 lekko. Wszystkie trafiły do szpitala. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Rano Rosjanie ostrzelali też rakietami cele w obwodzie żytomierskim. Tam pociski zostały wystrzelone z terytorium Białorusi. Trafiły w obiekty wojskowe w okolicy Żytomierza. O świcie 20 rosyjskich rakiet spadło też na obwód czernihowski. 

Policja - zdjęcie ilustracyjneŚmierć dziecka w aucie. Świadkowie: Ojciec uderzał głową w krawężnik

Siewierodonieck kontrolowany przez Rosjan

Tymczasem ukraiński Siewierodonieck jest już w pełni kontrolowany przez rosyjską armię. Poinformował o tym szef tamtejszej administracji Ołeksandr Struk. Dodał, że rozpoczęto ewakuacje cywilów z zakładów chemicznych Azot. W tej chwili jednak nie mogą się oni dostać na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie - mają możliwość wyjazdu tylko na tereny okupowane przez Rosjan.

W piątek poinformowano, że ukraińskie oddziały zostaną wycofywane z Siewierodoniecka do pobliskiego Lisiczańska, aby wzmocnić jego obronę. Z wojskowego punktu widzenia to miasto ma bowiem większe znaczenie strategiczne.

Oficer prasowy Brygady Szybkiego Reagowania Gwardii Narodowej Ukrainy Charytin Starski wyjaśnił, że Siewierodonieck został niemal całkowicie zniszczony przez rosyjską artylerię. Przebywanie tam ukraińskich żołnierzy nie miało sensu, bo było bardzo niebezpieczne i obrońcy miasta nie mieli się gdzie ukryć. 

Parada Rwnosci 2022 w WarszawieParada Równości w Warszawie. "Dzień, kiedy ludzie LGBT nie muszą się bać"

Więcej o: