Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę z Ukrainą? Planuje zamachy terrorystyczne

Główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy uważa, że Rosja planuje wysadzić domy mieszkalne i obiekty infrastruktury w białoruskim Mozyrzu. Ma to prawić, że Białoruś dołączy do wojny przeciw Ukrainie.

"Wiadomo, że plany tych grup obejmują organizację serii ataków terrorystycznych na Białorusi" - donosi ukraiński wywiad. Oznacza to, że Rosja wykorzysta "scenariusz", podobny do tego, który rozpętał wojnę w Czeczenii

Zobacz wideo Cichanouska: Nie może być wolnej Białorusi bez wolnej Ukrainy

Rosja chce wciągnąć Białoruś do wojny z Ukrainą? Tak twierdzi MON Ukrainy

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował o planach Rosji, które mają na celu wciągnięcie Białorusi do wojny z Ukrainą. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez wywiad, Kreml chce zorganizować w Mozyrz w Białorusi zamach terrorystyczny. W tym celu do białoruskiego miasta dotarły grupy sabotażowe przebrane za cywilów. W ich skład wchodzi personel Głównej Służby Wywiadowczej Federacji Rosyjskiej i najemnicy prywatnych firm wojskowych kontrolowanych przez przedsiębiorcę Jewgienija Prigożyna oraz rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

Fot. ilustracyjneFinowie się przygotowali, Rosji się nie boją

Rosja chce ostrzelać obiekty cywilne w białoruskim mieście Mozyrzu

Rosyjski wywiad planuje przeprowadzić serię ataków artyleryjskich oraz rakietowych na rafinerię w Mozyrzu, obiekty infrastruktury cywilnej i mieszkalnej. "Podczas ostrzału mają zostać zburzone budynki mieszkalne, szpitale i szkoły" - informuje wywiad ukraińskiego MON.

Zamachy terrorystyczne są nazywane przez Kreml "operacjami specjalnymi". Takie działanie ma sprowokować prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę do rozpoczęcia działań wojennych. Ukraińskiemu wywiadowi udało się także dowiedzieć, że oficerowie białoruskiej armii uzyskali dostęp do tych informacji i rozpoczęli ewakuację swoich rodzin z Mozyrza.

Władimir PutinUkraina. Rosjanie mieli zaatakować z terytorium Białorusi

Rosjanie zaatakowali Ukrainę z terytorium Białorusi

Co najmniej osiem wybuchów było słyszalnych w nocy z piątku na sobotę w obwodzie kijowskim na Ukrainie. Większość wystrzelonych przez Rosjan pocisków została zniszczona przez obronę przeciwlotniczą ukraińskiej armii. Na kanale "Białoruski Hajun" na Telegramie poinformowano, że dwa lub trzy pociski zostały wystrzelone z terytorium Białorusi. Doniesienia o tych zdarzeniach zebrano z okolic Swietłahorska, Mozyrza, Pietrykawa i Narouli - miejscowości położonych w obwodzie homelskim na południu Białorusi.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W ostatnim czasie Rosja zintensyfikowała lotnicze, rakietowe i artyleryjskie ostrzały na różne miasta Ukrainy. Armia Putina chce tym samym odciągnąć ukraińskie siły z Donbasu i uniemożliwić odbicie zajętych terenów.

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: