Ukraina: wybuchy w obwodzie kijowskim. Rosjanie mieli zaatakować z terytorium Białorusi

Co najmniej osiem wybuchów było słyszalnych w nocy w obwodzie kijowskim na Ukrainie. Większość wystrzelonych przez Rosjan pocisków została zniszczona przez obronę przeciwlotniczą ukraińskiej armii.

Na kanale "Białoruski Hajun" na Telegramie poinformowano, że dwa lub trzy pociski zostały wystrzelone z terytorium Białorusi. Doniesienia o tym zebrano z okolic Swietłahorska, Mozyrza, Pietrykawa i Narouli położonych w obwodzie homelskim na południu Białorusi.

W ostatnim czasie Rosja zintensyfikowała lotnicze, rakietowe i artyleryjskie ostrzały na różne miasta Ukrainy. Armia Putina chce tym samym odciągnąć ukraińskie siły z Donbasu i uniemożliwić odbicie zajętych terenów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa od 122 dni. Rosjanie szturmują pozycje ukraińskiej armii w obwodach ługańskim, donieckim i charkowskim.

Zobacz wideo Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta

Wojna w Ukrainie

Ukraińskie siły najprawdopodobniej wycofały się z Siewierodoniecka, gdzie od wielu dni trwały zacięte walki z nacierającymi na miasto Rosjanami. W sobotnim raporcie Sztabu Generalnego z sytuacji na froncie brak jest już informacji o trwającej obronie miasta.

Jak czytamy, w okolicach Siewierodoniecka Rosjanie szturmowali w pobliżu miejscowości Metiołkine, Syrotyne i Woronowe. Ponadto rosyjska armia, jak wynika z raportu Sztabu, blokuje sąsiadujący z Siewierodonieckiem Lisiczańsk od strony południowej. Ostrzeliwuje też miasto za pomocą artylerii. Rosjanie atakują także w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim. Tam Ukraińcom udało się odeprzeć szturm Rosjan w okolicach Wołodymyrowki.

Rosjanie prowadzą też ofensywę w kierunku Słowiańska w Donbasie, tam trwają szturmy w okolicach miejscowości Dowheńke i Mazaniwka na pograniczu obwodów donieckiego i charkowskiego. Na północy obwodu charkowskiego ukraińska armia odparła szturm w okolicach wsi Udy.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: