Rosja. Katastrofa wojskowego samolotu transportowego. Zginęły cztery osoby z dziewięciu na pokładzie

Katastrofa rosyjskiego samolotu transportowego w okolicach miasta Riazań na zachodzie kraju. Jak donoszą rosyjskie media wojskowy Ił-76 rozbił się i zapalił podczas lądowania. Nie żyją cztery osoby.

Do wypadku doszło w piątek w okolicach miasta Riazań, 200 km od Moskwy, w zachodniej części Rosji. Jak informuje agencja Tass w wyniku katastrofy zginęły cztery osoby z dziewięciu, które znajdowały się na pokładzie samolotu. Pozostali poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala.

Rosja. Katastrofa Iła-76. Przyczyną awaria silnika

Według informacji rosyjskiego ministerstwa obrony przyczyną katastrofy miała być awaria silnika podczas lotu szkoleniowego. Korespondent agencji TASS przekazał, że samolot rozbił się na polu w bezpośrednim sąsiedztwie kilku domów.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei rosyjskie media przekazują, że do katastrofy doszło w pobliżu autostrady niedługo po starcie z lotniska, gdzie wojskowy Ił-76 zatrzymał się, aby zatankować podczas lotu z Orenburga w zachodniej Rosji do Biełgorod tuż przy granicy z Ukrainą.

Jak przekazuje ukraińska agencja UNIAN samolot miał uderzyć w platformę wiertniczą należącą do rosyjskiego przedsiębiorstwa Czornomornaftohaz. Zdaniem agencji Rosjanie przez tę katastrofę będą mieli problem z  wydobyciem gazu na Morzu Czarnym

Zobacz wideo Muzyka: Odbudowa potencjału wojskowego Rosji zajmie minimum dekadę

Ił-76. Co to za samolot?

Iljuszyn Ił-76 jest jednym z najpopularniejszych samolotów transportowych. Maszyna ta to czterosilnikowy odrzutowy samolot zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne im. Iljuszyna. Prototyp został oblatany w 1971 roku, seryjna produkcja rozpoczęła się w 1974 roku w zakładach TAPO znajdujących się w Taszkencie w Uzbekistanie. Eksperci lotniczy zwracają uwagę, że maszyny te są przestarzałe, a ich okres eksploatacji już dawno powinien dobiec końca.

W wersji wojskowej samolot posiada: dwulufowe działko automatyczne kaliber 23 mm GSz-23L w ogonie samolotu.

Więcej o: