Korea Północna wzmocni swoje zdolności obronne. Kim Dzong Un zdecydował

Kim Dzong Un nakazał wzmocnienie zdolności obronnych Korei Północnej - przekazała w czwartek państwowa północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Według raportu Kim chce tym sposobem zdominować "wrogie siły".

Kim Dzong Un przewodniczył trzydniowemu posiedzeniu partyjnemu, poświęconemu polityce wojskowej i obronności Korei Północnej. W jego ramach najwyżsi urzędnicy państwowi "omówili i zatwierdzili ważną kwestię dotyczącą zapewnienia gwarancji wojskowej w celu dalszego wzmocnienia odstraszania militarnego kraju" - podała państwowa agencja KCNA.

KCNA nie wspomina w raporcie o północnokoreańskim programie jądrowym czy balistycznym, ale donosi, że Ri Pjong Czol, który kierował rozwojem rakietowym Północy, został nowym wiceprzewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej Partii.

"Kim Dzong Un podkreślił potrzebę, aby cała armia skonsolidowała potężne możliwości samoobrony, aby zdominować wszelkie wrogie siły" - pisze północnokoreańska agencja.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Podczas spotkania - jak wynika z relacji KCNA - prawie nie wspominano o zrewidowaniu planów wojennych. Podkreślono tylko, że "należy wzmocnić obowiązki operacyjne jednostek frontowych ważnym planem działań wojskowych".

Zobacz wideo Donald Trump wróci do polityki? Kohut: Nie jestem pewien, czy wygrałby wybory

Korea Północna. 20 prób rakietowych od początku roku

Od 2019 roku Korea Północna nie wykazuje chęci udziału w negocjacjach rozbrojeniowych. Nadzieję na odejście od testów rakietowych i nuklearnych dawał przełom w relacjach Korei Północnej i USA oraz spotkania Kim Dzong Una z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Komunistyczna Północ nie chciała jednak zgodzić się na wstępne warunki amerykańskiej administracji, a od czasów pandemii - ze względu na zamknięte granice - popadła w jeszcze większą samoizolację.

Tylko w 2022 roku Korea Północna przeprowadziła ponad 20 prób rakietowych. Przetestowała m.in. swój największy międzykontynentalny pocisk balistyczny Hwasong-17. Z informacji wywiadowczych wynika, że Pjongjang przygotowuje nie tylko kolejne testy rakietowe, ale zamierza też przeprowadzić próbę nuklearną.

Korea Południowa "stanowczo zareaguje", jeśli Korea Północna naruszy jej przestrzeń

KCNA opublikowała w czwartek zdjęcie najwyższych północnokoreańskich urzędników podczas spotkania. Widać za nimi mapę przedstawiającą wschodnie wybrzeże Półwyspu Koreańskiego, gdzie znajdują się południowokoreańskie elektrownie atomowe. Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol, zapytany o to spotkanie, powiedział, że Seul przygotowuje "stanowczą odpowiedź" na działania Północy - podała Agencja Reutera.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: