Rosja. Szojgu chce "jednolitej przestrzeni obronnej" z Białorusią. Powodem "niewypowiedziana wojna"

Szef MON Rosji zapowiedział, że kraj ten będzie kontynuował wzmacnianie więzi wojskowych z Białorusią. Siergiej Szojgu mówił o "okolicznościach", które powinny skutkować "natychmiastowym zwiększeniem zdolności obronnych Państwa Związkowego". Słowa te padły podczas rozmów dotyczących wojny w Ukrainie.

Jak podaje "Ukraińska Prawda", Siergiej Szojgu spotkał się w czwartek 23 czerwca z białoruskim ministrem obrony Wiktorem Chreninem. Rozmowy odbyły się w Moskwie i dotyczyły obecnej sytuacji w Ukrainie. Politycy wspólnie uzgodnili "potrzebę podjęcia natychmiastowych wspólnych działań w celu zwiększenia zdolności obronnych Państwa Związkowego".

Zobacz wideo 34 430 żołnierzy, 1504 czołgi, 3632 transportery opancerzone, 756 systemów artyleryjskich, 99 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 183 śmigłowce, 620 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2548 innych pojazdów.

Rosja. Siergiej Szojgu zapowiada wzmocnienie więzi wojskowych z Białorusią

Jak podkreślił Siergiej Szojgu, Rosja chce zwiększyć gotowość bojową regionalnych grup wojsk. - Dziś staje się to coraz bardziej istotne, a strona rosyjska jest gotowa udzielić w tym wsparcia białoruskim przyjaciołom - dodał minister obrony Rosji. 

- Republika Białorusi jest naszym najważniejszym partnerem strategicznym, najbliższym przyjacielem i sojusznikiem. Dziś dwustronna współpraca wojskowa rozwija się w obliczu bezprecedensowej presji ze strony Zachodu, niewypowiedzianej wojny przeciwko naszym krajom - mówił Szojgu w iście propagandowym rosyjskim stylu.

Przeczytaj więcej informacji z Rosji na stronie głównej Gazeta.pl.

System rakietowy HIMARSUkraina otrzymała systemy rakietowe HIMARS. "Lato będzie gorące"

Następnie polityk dodał, że Rosja ceni determinację Białorusinów, którzy "przeciwstawiają się konfrontacyjnemu kursowi Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników". Szojgu odniósł się tym samym do sankcji nałożonych przez Zachód na te kraje w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. 

Minister obrony Białorusi zapowiedział natomiast, że kraj ten jest gotowy do stworzenia wspólnej i jednolitej "przestrzeni obronnej w granicach Państwa Związkowego". 

Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin (zdjęcie archiwalne)Łukaszenka jedzie do Putina. Spotkanie w Grodnie może się nie odbyć

Wojna w Ukrainie trwa już od 120. dni. Z danych ukraińskich służb wynika, że od początku inwazji rosyjskie wojsko straciło:

  • 34 430 żołnierzy,
  • 1504 czołgi,
  • 3632 transportery opancerzone,
  • 756 systemów artyleryjskich,
  • 99 systemów przeciwlotniczych,
  • 216 samolotów, 183 śmigłowce,
  • 620 dronów,
  • 14 okrętów i łodzi,
  • 2548 innych pojazdów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: