Ukraina otrzymała amerykańskie systemy rakietowe HIMARS. "Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów"

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że pierwsze systemy HIMARS dotarły już do Ukrainy. Wyrzutnie te zostały dostarczone ze Stanów Zjednoczonych w ramach 700-milionowego pakietu pomocowego.

"HIMARS są już w Ukrainie. Dziękuję mojemu amerykańskiemu koledze i przyjacielowi, ministrowi obrony Lloydowi Austinowi, za te potężne narzędzi. Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. Dla niektórych z nich będzie też ostatnie" - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. 

USA dostarczyły Ukrainie systemy rakietowe HIMARS

Już w środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman przekazała, że systemy artylerii rakietowej HIMARS są w Ukrainie. W czwartek 23 czerwca informację tę potwierdziły także ukraińskie służby.

- Kontynuujemy dostarczanie Ukrainie pomocy wojskowej, a ten bardzo kluczowy system HIMARS MLRS jest teraz na Ukrainie i da jej możliwość bronić się w bardziej znaczący i solidny sposób - mówiła Sherman podczas konferencji US-EU Future and Defense Forum w Waszyngtonie. Zgodnie z zapowiedziami, Stany Zjednoczone zobowiązały się przekazać cztery wyrzutnie HIMARS i około 1000 rakiet o zasięgu około 70 kilometrów. Administracja Joe Bidena zapewnia jednak, że jest to dopiero początkowy zestaw pomocowy dla Ukrainy - to wskazuje, że za dostarczonymi wyrzutniami pójdą następne.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk zostało skazanych na karę śmierci przez sąd w Donieckiej Republice Ludowej Skazany w Donbasie na śmierć potwierdza przygotowania do egzekucji

System rakietowy HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) waży aż 16 ton i może przewozić sześć pocisków kalibru 227 mm o zasięgu 70 kilometrów. Dzięki zastosowaniu amunicji kierowanej wyrzutnia oddaje celne i precyzyjne strzały, co pozwala zastąpić intensywny ostrzał artyleryjski. W porównaniu do wyrzutni MLRS, HIMARS jest lżejszy i bardziej mobilny.

Akcja gaśnicza w rafinerii w obwodzie rostowskim ISW: Ukraińcy zaatakowali rosyjską rafinerię. Użyli drona-kamikadze

26 maja 2022 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał zapytanie ofertowe dotyczące zakupu 500 wyrzutni M142 HIMARS. "Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką" - napisał polityk na Twitterze.

Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej
Więcej o: