Boris Johnson: Armia Rosji wyczerpuje swoje zasoby. To spowolni ofensywę wojsk Putina w Donbasie

Brytyjski wywiad dotarł do informacji o wyczerpujących się zasobach rosyjskiej armii. Poinformował o tym Boris Johnson. To może mieć znaczący wpływ na rosyjską ofensywę w Donbasie.

Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii, który bazuje na danych brytyjskiego wywiadu, tempo rosyjskiej inwazji w Donbasie osłabnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Powodem mają być wyczerpujące się zasoby kraju Władimira Putina.

- Nasz wywiad uważa jednak, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy Rosja może dojść do punktu, w którym nie ma już żadnej siły ofensywnej, ponieważ wyczerpała swoje zasoby - stwierdził Boris Johnson w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung".

Zobacz wideo Boris Johnson o nowych sankcjach nałożonych na Rosję i Białoruś

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Boris Johnson: Musimy pomóc Ukraińcom odwrócić dynamikę

Premier Wielkiej Brytanii stwierdził, że wyczerpujące się zasoby Rosji, to okazja dla Ukrainy do odparcia ataku w Donbasie. - Musimy pomóc Ukraińcom odwrócić dynamikę. Będę za tym argumentował na szczycie G7 - zapowiedział Johnson.

W tej chwili siły rosyjskie wciąż posuwają się naprzód w Donbasie i sieją zniszczenie. Sukcesy na polu bitwy są jednak okupione stratami w broni i w ludziach - twierdzi brytyjski wywiad.

Zdaniem Johnson konieczne jest wsparcie dla Ukrainy. To pozwoli wykorzystać słabość Rosjan.

Spotkanie Borisa Johnsona i Wołodymyra Zełenskiego w KijowieNiezapowiedziana wizyta Johnsona w Kijowie. Rozmowy m.in. o dostawach broni

- Oni są ofiarami agresji Putina, muszą zdecydować, co chcą robić. Ale jest absolutnie jasne, gdy pojedziesz na Ukrainę, czy porozmawiasz z Ukraińcami, że oni nie chcą oddać swojego terytorium - zapewnił premier Wielkiej Brytanii. Stwierdził też, że Ukraina musi wygrać tę wojnę, a jedność Zachodu jest w tej chwili, jego zdaniem, znacznie lepiej widoczna niż podziały.

Rosyjski czołgRosjanie próbowali sprzedać wojskowy sprzęt na złom, by uniknąć walki

Broniący się przed rosyjską inwazją Ukraińcy są jednak w trudnej sytuacji. Jak podaje  buissnesinsider.com siły Ukrainy dysponują dziesięcio- lub nawet piętnastokrotnie mniejszymi zasobami sprzętu wojskowego niż Rosja.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: